Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzydzieści lat samorządu terytorialnego w Mieście i Gminie Międzybórz

OPRAC.:
Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Fot. UMiG Międzybórz
Trzydziestolecie samorządu terytorialnego w Polsce obchodziliśmy 27 maja br. – Wszystkim ludziom samorządu, wszystkim społecznikom, wszystkim poświęcającym choć cząstkę swojego życia i energii innym ludziom oraz pracy na rzecz lokalnego rozwoju, tym żyjącym i tym, którzy już od nas odeszli – szacunek, chwała i podziękowanie. Największym zaszczytem nie jest zapisanie się w historii widniejącej w księgach i rejestrach, a zapisanie się w pamięci ludzi, dla których się pracuje, i tego wszystkim samorządowcom życzę – powiedział z okazji tego jubileuszu burmistrz Międzyborza Jarosław Głowacki.

Oto słowa burmistrz Jarosława Głowackiego o 30-leciu samorządu terytorialnego w Polsce i Międzyborzu: – 30 lat w życiu i historii narodów i państw to niewiele, 30 lat w historii Gminy to trochę więcej, ale 30 lat w życiu człowieka to już długi okres - a to właśnie ludzie tworzą lokalną, samorządową historię, to ich praca, aktywność, zaangażowanie, pomysłowość i chęć poświęcania swojego czasu, talentów i inwencji dla wspólnej sprawy, jaką jest ład i rozwój społeczny i gospodarczy „małej ojczyzny”, składa się na tworzenie gminnej rzeczywistości, w której od 30 lat funkcjonujemy.

W 1990 roku grupa odpowiedzialnych ludzi-wizjonerów stworzyła od zera, od podstaw kształt i formułę współczesnego polskiego samorządu lokalnego i stworzyła go na tyle doskonale, że z drobnymi modyfikacjami przetrwał 30 lat, służąc ludziom poprzez realizację zadań, do których został powołany.

Ojcami samorządu zostali prof. Jerzy Regulski, prof. Jerzy Stempień i prof. Michał Kulesza, to oni wzięli na siebie ciężar i odpowiedzialność stworzenia zasad i przepisów prawa określających zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce i to o nich historia i wdzięczni im, odpowiedzialni ludzie nigdy nie zapomną.

Samorząd Miasta i Gminy Międzybórz to właśnie ludzie.

Za każdymi sukcesami, za każdymi inwestycjami, za każdymi decyzjami i kierunkami rozwoju stoją ludzie, to oni inicjują zmiany i rozwój biorąc na siebie odpowiedzialność za sukcesy i porażki przed społeczeństwem i przed sobą samym.

Niełatwa to misja i niełatwe zadanie, o czym nie raz przekonali się lokalni społecznicy, urzędnicy i samorządowcy, ale widocznie chęć zmieniania wszystkiego, co nas otacza, na lepsze, jest silniejsza od strachu przed odpowiedzialnością i często nieuzasadnioną krytyką społeczną.

Nie sposób personalnie wymienić wszystkich, którzy swoją pracą mozolnie cegła po cegle budowali i budują samorząd terytorialny Gminy Międzybórz i to właśnie na tym polega szczęście i sukces naszej Gminy, że tych ludzi jest aż tylu.

Obok wielu organizacji pozarządowych, sołtysów i rad sołeckich, Samorządu Mieszkańców, Ochotniczych Straży Pożarnych, urzędników i szefów gminnych jednostek organizacyjnych, szkół i radnych Rady Miejskiej wszystkich kadencji na rzecz rozwoju samorządu pracowali i pracują przewodniczący Rad Miejskich i burmistrzowie wymienieni poniżej.

Naczelnicy, burmistrzowie i przewodniczący Rady Miejskiej Międzyborza:

Janusz Rarok – naczelnik do 1990 r.
Henryk Zawadzki – przewodniczący Rady

Marian Szczepaniak – naczelnik 30.05.1989 r.-31.07.1990 r.
Roman Świętosławski – przewodniczący Rady

Tadeusz Połosak – burmistrz 1.06.1990 r.-31.10.1991 r.
Andrzej Filipiak – przewodniczący Rady

Włodzimierz Michałek – zastępca burmistrza 1.06.1990 r.-28.02.1995 r.
Ryszard Górkiewicz – przewodniczący Rady

Gerhard Sacher – burmistrz 22.05.1992 r.-30.04.1994 r.
Jerzy Sporny – przewodniczący Rady

Waldemar Fluder – komisarz rządowy 29.04.1994 r.-8.07.1994 r.

Stanisław Kuświk – burmistrz 8.07.1994 r.-28.10.1998 r.
Henryk Zawadzki – przewodniczący Rady

Stanisław Kuświk – burmistrz 29.10.1998 r.-18.11.2002 r.
Stanisław Kulig – przewodniczący Rady

Kazimierz Warkocz – burmistrz 18.11.2002 r.-27.11.2006 r.
Henryk Zawadzki – przewodniczący Rady

Kazimierz Warkocz – burmistrz 27.11.2006 r.-14.12.2010 r.
Julian Podgórski – przewodniczący Rady

Jarosław Głowacki – burmistrz 14.12.2010 r.-30.11.2014 r.
Krystyna Lemiesz – przewodnicząca Rady

Jarosław Głowacki – burmistrz 1.12.2014 r.-19.11.2018 r.
Witold Lechowicz – przewodniczący Rady

Jarosław Głowacki – burmistrz 19.11.2018 r.-nadal
Krystyna Lemiesz – przewodnicząca Rady

W gospodarczym i społecznym rozwoju Polski i Międzyborza to samorząd terytorialny odegrał największą i decydująca rolę i tej prawdy nikt nie jest w stanie podważyć.

To decyzje podejmowane „na dole” są najtrafniejsze, najbardziej potrzebne i z zasady, i założenia mają realizować najważniejsze potrzeby społeczne.

Decentralizacja w rozdziale środków i nakładów na rozwój polski samorządowej i prawo do decyzji podejmowanej przez przedstawicieli mieszkańców to nadrzędne zasady samorządności, których należy bronić wszystkimi siłami.

Przez 30 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego wielu ludzi oraz wiele organizacji i partii politycznych starało się osłabić wpływ i dominujące oddziaływanie lokalnego samorządu na rozwój terytorialny, ograniczając możliwości inwestycyjne, krępowane przepisami prawa, nakładając dodatkowe obowiązki bez niezbędnych środków finansowych na ich realizację oraz próbując upolitycznić samorządy poprzez zmuszanie ich do działań niezgodnych z prawem, sumieniem i lokalnym interesem społecznym.

Niestety, to nie jest wspomnienie historyczne a ciągła rzeczywistość i teraźniejszość.

Ale samorząd silny ludźmi działającymi i pracującymi na jego pomyślność przetrwał i przetrwa nadal dlatego, że jest po prostu bezwzględnie potrzebny.

Historia tworzenia społecznej, gospodarczej i ekonomicznej przestrzeni do życia w Mieście i Gminie Międzybórz to nie tylko sukcesy, to codzienne problemy, to spory i braki finansowe, to często brak pokrycia planów i marzeń możliwościami budżetowymi, to trudna umiejętność podejmowania wspólnych decyzji kosztem własnych planów i oczekiwań, to krytyka społeczna.

Ta historia to jednak także, a może przede wszystkim, partnerstwa i przyjaźnie, to wsparcie, jakie otrzymujemy od ludzi tu mieszkających, od pracowników i decydentów Urzędów Marszałkowskich, i przedstawicieli administracji państwowej, to wspólne działania z innymi samorządami, to współpraca z lokalnymi mediami, to kończone sukcesem poszukiwanie ludzi wspierających działania samorządowców formalnie i merytorycznie, ale także z czystej sympatii i chęci nieszablonowej pomocy.

Świętej pamięci prof. Michał Kulesza, którego dane mi było poznać, co poczytuję sobie za jeden z największych zaszczytów, był człowiekiem niezwykle skromnym i taktownym oraz pełnym szacunku dla innych – to podstawowy katalog cech dobrego samorządowca-społecznika.

Szacunek do ludzi i świadomość, że nie jest się nieomylnym, musi zawsze towarzyszyć w pracy samorządowej, a zdolność przyjmowania krytyki i wsłuchiwanie w oczekiwania mieszkańców dają szansę na właściwe zrozumienie roli samorządu, jaką nie jest realizowanie własnych ambicji, a służenie ludziom i realizowanie ich potrzeb.

Wszystkim ludziom samorządu, wszystkim społecznikom, wszystkim poświęcającym choć cząstkę swojego życia i energii innym ludziom i pracy na rzecz lokalnego rozwoju, tym żyjącym i tym którzy już od nas odeszli – szacunek, chwała i podziękowanie. Największym zaszczytem nie jest zapisanie się w historii widniejącej w księgach i rejestrach, a zapisanie się w pamięci ludzi, dla których się pracuje, tego wszystkim samorządowcom życzę.

Burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz
Jarosław Głowacki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto