Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twardogóra: Gimnazjum nr 1 patronują polscy olimpijczycy

Dawid Samulski
Nadanie gimnazjum imienia było historycznym wydarzeniem dla wszystkich mieszkańców gminy
Nadanie gimnazjum imienia było historycznym wydarzeniem dla wszystkich mieszkańców gminy Dawid Samulski
W jedenastym roku istnienia Gimnazjum nr 1 w Twardogórze uroczyście nadano imię. Od 4 marca placówce przy ul. Batorego oficjalnie patronują polscy olimpijczycy

Ten jeden z najważniejszych dni w życiu szkoły rozpoczął się mszą świętą w Bazylice Mniejszej z udziałem biskupa ordynariusza diecezji kaliskiej Stanisława Napierały. Kolejnym ważnym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy, tuż przy wejściu do szkoły. Zaszczytu tego dostąpiło dziewięcioro przybyłych olimpijczyków: pięcioboista, złoty medalista z Barcelony Dariusz Goździak, koszykarz, czterokrotny uczestnik igrzysk (Rzym, Tokio, Meksyk, Monachium) Mieczysław Łopatka, panczenistka, czterokrotna uczestniczka igrzysk (Innsbruck, Lake Placid, Sarajewo, Calgary) Erwina Ryś-Ferens, siatkarka, brązowa medalistka z Meksyku Halina Aszkiełowicz-Wojno, wioślarz, srebrny medalista z Pekinu Paweł Rańda, zapaśnik, wicemistrz olimpijski z Barcelony, dwukrotny brązowy medalista (Seul, Atlanta) Józef Tracz, kolarz torowy, brązowy medalista olimpijski z Meksyku Janusz Kierzkowski, lekkoatleta (400 m), srebrny medalista z Montrealu Ryszard Podlas oraz lekkoatleta (300 m z przeszkodami), uczestnik igrzysk w Meksyku Jan Cych.

Z zaproszenia skorzystali także: Urszula Jankowska (z domu Sokołowska), rodowita twardogórzanka, niegdyś znakomita łyżwiarka, a dziś radca generalny Ministerstwa Sportu i Turystyki, Janina Jakubowska, przedstawicielka Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz starosta Zbigniew Potyrała. Kącik patrona w holu szkoły odsłoniła Erwina Ryś-Ferens. Dalsza część uroczystości odbyła się w hali sportowo-widowiskowej, w drodze do której usłyszeliśmy taki o to dialog. Burmistrz Jan Dżugaj: "Planujemy zadaszyć pobliską bieżnię tartanową, a po cichu marzymy o stworzeniu w tym miejscu małego centrum sportowego". Paweł Rańda: "A może tor wioślarski też wybudujecie". - Ależ stąd do poznańskiej Malty jest rzut beretem - zażartował burmistrz.

Podczas apelu wicedyrektor Dorota Siemaszko-Babij przypomniała, że wspólna decyzja rady pedagogicznej, rodziców i samorządu uczniowskiego o nadaniu imienia podjęta została w roku szkolnym 2008/09, a o samym wyborze polskich olimpijczyków zadecydował fakt, że gimnazjaliści odnoszą liczne sukcesy na niwie sportowej. - Idee olimpijskie są skarbnicą wartości, które wzbogacają osobowość i wiedzę o świecie - podkreśliła wicedyrektor.

Poświęcony w bazylice sztandar, w imieniu fundatorów, rodzice przekazali dyrektor Annie Siwa, z rąk której odebrali go wyróżniający się uczniowie.
W swym wystąpieniu Erwina Ryś-Ferens zaapelowała o przywrócenie w Twardogórze tradycji łyżwiarstwa szybkiego, jednocześnie gratulując burmistrzowi nowoczesnych obiektów sportowych. - Rozmawiałam telefonicznie ze swą koleżanką Janiną Korowicką-Friesinger, która nie wykluczyła powrotu z Niemiec do rodzinnej Twardogóry - poinformowała.

Starosta Zbigniew Potyrała wyraził nadzieję, że już niedługo na olimpijskich arenach rywalizować będą twardogórzanie, a burmistrz Jan Dżugaj zaznaczył, że sport ma uczyć wytrwałości, ale też pokory. - Bo nie samym sportem człowiek żyje - dodał. "Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą" - słowami piosenki Maryli Rodowicz część oficjalną zakończyła wzruszona dyrektor Anna Siwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto