Twardogóra pozyskała 9 milionów zł na rewitalizację pałacu w Goszczu!

Beata Hadas-Haustein
Burmistrz Twardogóry Paweł Czulińki poinformował dzisiaj, że Gmina Twardogóra otrzymała aż 9 milionów złotych na prace rewitalizacyjne pałacu w Goszczu!

– To przełom! Najwyższa dotacja w historii Gminy, jaką otrzymaliśmy kiedykolwiek na rzecz jakiegokolwiek obiektu zabytkowego – poinformował przed paroma minutami burmistrz na Facebooku.

– Był styczeń, kiedy zaczynaliśmy praktycznie od zera, bazując na dawnych koncepcjach. Mieliśmy tylko 45 dni na przygotowanie kompletnego projektu budowlanego dla zabytku tej rangi, wykonanie niezbędnych badań, kosztorysów i zredagowanie obszernego, wielowątkowego wniosku o dofinansowanie, planów wydarzeń i działań. Lekko ponad tysiąc stron dokumentacji – relacjonował prace przed złożeniem wniosku. – Wtedy niedorzecznym i wariackim pomysłem było podjąć się tego wyzwania! Dziś możemy powiedzieć - warto było - mamy to! Dziś cieszę się niesamowicie ze wszystkimi mieszkańcami, ale i osobami, które odwiedzały ruiny, i którym los kompleksu pałacowo-parkowego w Goszczu nie jest obojętny. Dziękuję wszystkim, którzy niejednokrotnie przez lata podnosili problem ruin, wnioskowali o działania, sami na co dzień aranżowali prace społeczne przy obiekcie. Dziękuję szczególnie tym osobom, które podczas procesu projektowego wzięły osobisty udział w konsultacjach.

Burmistrz informował: – Do konkursu złożono 224 wnioski, na łączną wartość ponad 2,88 miliardów zł. Decyzją Ministerstra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego dofinansowanie otrzymało 20 projektów w kraju, a wśród nich Gmina Twardogóra z goszczańskim projektem. Osób, które uwierzyły w ten projekt, i wspierały nas od samego początku, było wiele.

– Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się do pracy na rzecz tego projektu, a w szczególności za ogromne wsparcie, zaangażowanie i determinację: Barbarze Nowak-Obelindzie – Dolnośląskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, Danielowi Gibskiemu – Zastępcy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków a także wszystkim pozostałym współpracownikom z ramienia DWKZ włączonym do projektu – napisał Paweł Czuliński. – Dziękuję za duże zainteresowanie pałacem, właściwie od pierwszej wizyty w Goszczu, Agnieszce Soin – posłance na Sejm RP. Dziękuję radnym Rady Miejskiej, którzy poprali pomysł i podczas nadzwyczajnej sesji rady miejskiej zdecydowali o podjęciu tego wyzwania poprzez zabezpieczenie środków na przygotowanie dokumentacji i wkład własny Gminy do tego projektu. Zabezpieczone zostało w budżecie w sumie około 1,5 miliona złotych na uzupełnienie dotacji, co ostatecznie umożliwiło aplikowanie o środki. Dziękuję moim współpracownikom z twardogórskiego magistratu, którzy z błyskiem w oku podjęli rękawice, a później pod ogromną presją czasu i problemów wykazali się niesamowitą pracą i profesjonalizmem.

W szczególności burmistrz dziękuje

  • Pani Annie Lorek – kierowniczce referatu funduszy, promocji i rozwoju
  • Panu Aleksandrowi Królowi – kierownikowi referatu infrastruktury technicznej
  • Pani Klaudii Rokickiej – inspektorowi ds. funduszy, promocji i rozwoju
  • Pani Luizie Marcak – inspektorowi ds. komunikacji społecznej i międzynarodowej
  • Panu Tomaszowi Myczkowskiemu i jego zespołowi projektantów – autorowi projektu budowlanego – za podjęcie się i skuteczne zrealizowanie tego projektu w niemal niewykonalnym terminie – napisał burmistrz
  • Firmie Progress Consulting sp. z o.o. za fachową pomoc i doradztwo przy pracach nad wnioskiem o dofinansowanie, intensywną, bieżącą współpracę, co przekuło się na sukces tego projektu

– Duży krok za nami! Dużo trudnej, ale inspirującej pracy przed nami! Będę informował o postępach. Pozdrawiam, miłej niedzieli! – zakończył tego optymistycznego posta.

Aleksandra Pisula jako Olga Lipińska. "To marzenie dla aktora"

Wideo

Materiał oryginalny: Twardogóra pozyskała 9 milionów zł na rewitalizację pałacu w Goszczu! - Dolnośląskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie