Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Szkoły nr 3 w Sycowie zdobywają polskie góry z himalaistą Krzysztofem Wielickim (GALERIA)

Beata Hadas
Wybitny polski himalaista, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, pierwszy człowiek, który zdobył zimą Mount Everest, Lodowy Wojownik, przyjaciel sycowskiej Trójki - Krzysztof Wielicki - był 2 marca 2020 roku gościem Szkoły Podstawowej nr 3 w Sycowie.

Z czego składa się ekwipunek himalaisty, co to są raki, jak wyglądają buty, kombinezon czy rękawice do wspinaczki wysokogórskiej - tego m.in. mogli dowiedzieć się najmłodsi uczniowie na wyjątkowych lekcjach geografii.
A po południu przyszedł czas na wyjątkową opowieść o himalaizmie, przyjaźni, pokorze, pasji, śmierci, zdobywaniu szczytów, strachu czy... arytmii serca. Spotkanie rodziców, nauczycieli, uczniów, zaproszonych gości i przyjaciół szkoły odbyło się o godzinie 17.

Pan Krzysztof Wielicki obdarował zebranych w auli SP3 piękną opowieścią o człowieczeństwie i mierzeniu się z własnymi słabościami, opowieścią o swoich dziewięcioletnich doświadczeniach w zdobywaniu ośmiotysięczników, o charyzmatycznej Wandzie Rutkiewicz i innych przyjaciołach ze szlaku, o swoich pięćdziesięciu latach spędzonych w górach. Opowieść była bogato przetykana anegdotami, gdyż pan Krzysztof znany jest z poczucia humoru. Młodzi chłonęli każde jego słowo z wielkim zainteresowaniem, a na końcu nagrodzili, wraz z dorosłymi słuchaczami, gromkimi brawami. Był też czas na wspomnienie słów Martyny Wojciechowskiej o tym, że Syców powinien byc dumny z takich nauczycieli, jak panie Anna Nowicka - dyrektor szkoły oraz Anna Szura, które są pomysłodawczyniami i koordynatorkami wielu cennych dla uczniów i rozwijających projektów.

Spotkanie z Krzysztofem Wielickim było zarazem reaktywacją trójkowego autorskiego projektu „Zdobywamy polskie góry”, realizowanego w szkole przez Klub National Geographic. Warto dodać, że sycowska SP3 jest jedyną w Polsce związaną partnerstwem z podróżniczką i dziennikarką Martyną Wojciechowską, a także z naszym wybitnym himalaistą.

Jak informuje dyrektor szkoły i pomysłodawczyni projektu Anna Nowicka, Klub National Geographic powstał w byłym gimnazjum 2009 r. 14 lutego podczas pierwszej wizyty w Sycowie i szkole honorowy patronat nad działalnością klubu w imieniu National Geographic Polska wręczyła podróżniczka, dziennikarka i ówczesna redaktor naczelna NG Polska - Martyna Wojciechowska. Klub realizował wiele projektów edukacyjnych: Zdobywamy Polskie Góry, Bałtyckim Szlakiem Rowerowym, Polskie Himalaje, Podróże z National Geographic cz Wielcy Polscy Odkrywcy i Podróżnicy, pod patronatem m.in. Ministerstwa Sportu u Turystyki, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Burmistrza Miasta i Gminy Syców, Starostwa Powiatowego. Gośćmi szkoły byli m.in. Martyna Wojciechowska, Krzysztof Wielicki, Elżbieta Dzikowska, Radosław Arkady Fiedler, Monika i Norbert Oksza Strzeleccy, Wojciech Kukuczka.

W ramach realizacji projektów uczniowie poznali regiony Polski, zdobyli Koronę Gór Polski, przejechali rowerami Bałtycki Szlak Rowerowy - 522 km na trasie Świnoujście-Hel, byli w Norwegii, redakcji National Geographic, brali udział w Przeglądach Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie. W ramach współpracy z WWF Polska odwiedzili Puszczę Białowieską oraz byli na warsztatach zorganizowanych przez Stację Morską Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. We współpracy z z Uniwersytetem Wrocławskim zrealizowano projekt „Mapa - źródło informacji o Ziemi”. Uczniowie przygotowali trasę wejść Martyny Wojciechowskiej na Koronę Ziemi w 3D.
W ramach działalności klubu przygotowano w muzeum wiele wystaw dla mieszkańców Sycowa, m.in. „Wyprawy na krańce świata” - wystawa fotografii National Geographic „Uśmiech świata” - Elżbiety Dzikowskiej, „Madagaskar 1938 i Dywizjon 303 w obiektywie Arkadego Fiedlera”, „125 lat National Geographic”, „14 najważniejszych spraw w życiu - wystawa fotografii Jerzego Kukuczki”.

Klub kontynuuje działalność w przekształconej z gimnazjum Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. Reaktywowany jest wyjątkowy projekt „Zdobywamy Polskie Góry”, którego celem jest m.in. przybliżenie wybitnych postaci polskiego himalaizmu, popularyzacja turystyki górskiej, zasad jej bezpiecznego uprawiania, nauka kartografii i topografii, nauka pracy w zespole, pokonywanie słabości, popularyzacja aktywności fizycznej. Oficjalny patronat nad projektem objęła Martyna Wojciechowska, Krzysztof Wielicki, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Czekamy na potwierdzeniu patronatu Ministra Sportu.

– Współpracujemy z Uniwersytetem Wrocławskim, Politechniką Wrocławską, Centrum Nauki Kopernik - działa w szkole Klub Młodego Odkrywcy we współpracy Centrum Nauki Kopernik – wylicza pani Ania. – Współpraca z Krzysztofem Wielickim rozpoczęła się dzięki Martynie Wojciechowskiej. Krzysztof Wielicki był po raz pierwszy w naszej szkole w czerwcu 2010r. Zobaczył, jak przekazujemy młodzieży wiedzę i pamięć o wybitnych polskich himalaistach, że to, co robimy, to nie jednorazowe projekty, pomysły. Krzysztof jest z pokolenia, które ma misję. Nawiązała się najpierw współpraca, a później już przyjaźń. Krzysztof Wielicki wspiera działalność szkoły, klubu, spotyka się z naszymi uczniami. Dla mnie to ogromne wyróżnienie i wielka satysfakcja, że takie autorytety doceniają naszą pracę z dziećmi.

Podczas poniedziałkowej wizyty nasz himalaista zadeklarował, iż pomoże utworzyć przy szkole skwer zasłużonych dla gór - z odciskami butów wybitnych wspinaczy - na wzór alei w Karpaczu. Ponadto obiecał łączyć się ze szkołą podczas swojej kolejnej wyprawy w ośmiotysięczniki. Warto dodać, że we wrześniu 2019 roku podpisał deklarację aktywnego wspierania realizacji w szkole projektu „Zdobywamy Polskie Góry”. – Ten projekt pozwoli zintegrować grupę młodych ludzi, którzy mają wspólny cel – napisał. – Rozmowy, pokonywanie trudności, nauka tolerancji jest czasami ważniejsza niż zdobycie samego szczytu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto