Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uzdrawiająca moc tlenu

Agnieszka Grzelak
Tlenoterapia hiperbaryczna jest stosowana głównie w stanach ratowania życia

Medycyna hiperbaryczna to stosunkowo nowa dziedzina zajmująca się wpływem ciśnienia wyższego niż atmosferyczne na organizm ludzki oraz wykorzystaniem korzystnych biologicznych efektów podwyższonego ciśnienia dla celów leczniczych.

Megadawka tlenu dla ciężko chorego organizmu
Tyle definicja. A jak wygląda praktyka? Leczenie tlenem odbywa się w specjalnej komorze (jedno- lub wieloosobowej), w której ciśnienie jest 2,5 raza wyższe niż atmosferyczne. Pacjent oddycha czystym tlenem przez specjalną maskę. Po 1,5-godzinnym pobycie w komorze hiperbarycznej ilość tlenu w organizmie wzrasta kilkunastokrotnie. W tych szczególnych warunkach tlen jest przenoszony nie tylko przez hemoglobinę, ale ulega również rozpuszczeniu w osoczu krwi.
"Duży zastrzyk" tlenu wywiera wpływ na wiele ważnych procesów życiowych, w niektórych przypadkach może uratować życie. Taki efekt można osiągnąć jedynie w komorze ciśnieniowej - podawanie skoncentrowanego tlenu w warunkach normalnego ciśnienia nie jest tak skuteczne.

Ośrodki tlenoterapii hiperbarycznej znajdują się m.in. w Gdyni, Warszawie, Siemianowicach Śląskich, Wrocławiu i Łodzi. Z terapii można korzystać w ramach ubezpieczenia NFZ, wskazaniami są m.in. zgorzel gazowa, zatrucie tlenkiem węgla, zatory gazowe, martwicze zakażenie tkanek, nagła głuchota idiopatyczna i głuchota po urazie akustycznym oraz oparzenia II (dzieci) i III (dorośli) stopnia.

Ratunek dla zatrutych tlenkiem węgla i poparzonych
Terapia hiperbaryczna jest niezastąpiona w leczeniu zatruć tlenkiem węgla. W sezonie grzewczym są one w Polsce prawdziwą zmorą. Przy zatruciu czadem dostarczenie dużej ilości tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia, co jest możliwe jedynie w komorze hiperbarycznej, jest najskuteczniejszą metodą ratującą życie. Tlen przyspiesza bowiem usuwanie tlenku węgla z organizmu.

W komorze hiperbarycznej leczone są także ofiary pożarów, które uległy ciężkim poparzeniom. Terapia umożliwia dostarczenie tlenu do chorych i niedotlenionych tkanek oraz narządów i poprawia krążenie krwi.

Każde oparzenie otwiera drogę do infekcji. Dostarczenie organizmowi dużej dawki tlenu jest pomocne w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń, działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie. Tlenoterapia hiperbaryczna zmniejsza też obrzęki tkanek i utratę płynów.

Na trudno gojące się rany, udary i głuchotę
Wśród wskazań do przeprowadzenia kuracji w komorze hiperbarycznej wymienia się również powikłania cukrzycy, tzw. stopę cukrzycową. W przebiegu cukrzycy dochodzi do uszkodzenia naczyń, które prowadzą do zmian martwiczych. Zaawansowana stopa cukrzycowa może skończyć się nawet amputacją kończyny. Hiperbaria poprawia mikrokrążenie w chorej nodze i może ją ocalić przed amputacją. W atmosferze tlenu giną bakterie beztlenowe, a zatem terapia jest skuteczna także w przypadku zakażeń, zwłaszcza wszystkich trudno gojących się ran: po przeszczepach, chemio- i radioterapii, a także odleżyn. W ciężkich uogólnionych zakażeniach, np. przy sepsie, tlenoterapia wspomaga działanie antybiotyków.

Korzystne efekty terapii hiperbarycznej zaobserwowano także w przypadku chorób narządu słuchu, przede wszystkim nagłej głuchoty. Zdaniem Grzegorza Cieślara, współautora "Zarysu medycyny hiperbarycznej", w Niemczech około 80 proc. wszystkich chorych kierowanych na terapię hiperbaryczną to właśnie pacjenci z zaburzeniami czynności ucha środkowego. Metoda daje dobre efekty w leczeniu szumów usznych, nagłej głuchoty, choroby Meniera.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest zalecana także w przypadku udaru mózgu, jak również zawału mięśnia sercowego. Nie zastępuje leczenia w oddziale kardiologii interwencyjnej. Może jednak pomóc w przypadku przewlekłej niewydolności naczyń wieńcowych. Hiperbaria odtwarza możliwość ukrwienia zmian bliznowatych mięśnia sercowego. W przypadku niedokrwiennego udaru mózgu wspomaga szybszą regenerację mózgu. Przy udarach, zarówno dla mięśnia sercowego jak i mózgowia kluczowym problemem jest brak tlenu. Stosowane obecnie metody leczenia skupiają się na poprawianiu krążenia. Hiperbaria może być traktowana jak ich uzupełnienie, bo wyższe stężenie tlenu i jego lepsza dostępność zapobiegają następstwom niedotlenienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto