Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W krainie fiordów, czyli kolejny projekt edukacyjny sycowskich gimnazjalistów

Dawid Samulski

Niezwykłą podróż odbyli nasi gimnazjaliści w ramach projektu edukacyjnego „Podróże z National Geograpghic” pod patronatem National Geographic Polska. Tym razem odwiedzili norweskie miasto Bergen.

Po niecałych dwóch godzinach lotu z Katowic gimnazjaliści dotarli do hostelu, który położony jest w samym centrum miasta nazywanego bramą do fiordów. Obok piękna starówka, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Było co zwiedzać
Początek niezwykłej przygody rozpoczął się nad malowniczym fiordem, gdzie w Troldhaugen znajduje się dom-muzeum wybitnego norweskiego kompozytora Edvarda Griega. Wyjątkowy koncert jego utworów dobrze nastroił wszystkich do dalszego zwiedzania. A było co w Bergen podziwiać. Korzenie założonego ponad 900 lat temu Bergen pochodzą z epoki Wikingów. Przez cztery wieki dominowali tam hanzeatyccy kupcy. Miasto było jednym z głównych urzędów Hanzy i areną handlową między Norwegią a resztą Europy. Uczniowie odwiedzili Muzeum Hanzeatyckie, Old Bergen Museum, kościół klepkowy Fantoft, wzgórze Flřyen, targ rybny Torget, Twierdzę Bergenhus z Halą Hĺkona i Wieżą Rosenkrantza. Nie zabrakło wycieczek w Góry Skandynawskie.
Ale najbardziej niezapomniane chwile i krajobrazy to bez wątpienia podróż koleją górską Flĺmsbana i rejs najdłuższym w Norwegii fiordem Songefjord. Podróż na trasie linii kolejowej Flĺmsbana została w 2014 r. okrzyknięta przez wydawnictwo Lonely Planet najbardziej niesamowitą podróżą pociągiem na świecie. Trasa wiedzie z Mydral do małej miejscowości Flĺm, wzdłuż fiordu, aż do górskich szczytów. Podczas dwudziestokilometrowej jazdy pociągiem można obserwować rzeki przecinające głębokie wąwozy, wodospady spływające kaskadami w dół stromych, pokrytych śniegiem gór oraz farmy „trzymające się kurczowo” górskich zboczy. Majestatyczny Songefjord to jedna z największych atrakcji przyrodniczych Norwegii wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Dzięki ich wsparciu
Działający przy gimnazjum Klub Przyjaciół National Geographic od lat pozyskuje wsparcie finansowe z różnych fundacji i instytucji, m.in. Fundacji Banku Zachodniego WBK „Bank Ambitnej Młodzieży”, Urzędu Miasta i Gminy Syców, prywatnych sponsorów oraz rady rodziców. Dzięki takiemu wsparciu możliwe stają się podróże i lekcje geografii w terenie w coraz to dalszych zakątkach Europy.
Kto uczestniczył
W projekcie edukacyjnym uczestniczyli: Zuzanna Kluska, Wiktoria Kondras, Ewelina Zawada, Klaudia Graf, Aleksandra Kamińska, Agata Samulska, Martyna Wyrwas, Aleksander Jakubowski, Dawid Kapica, Kajetan Troska, Aleksander Kowalnik, Mateusz Kacyna oraz opiekunki i koordynatorki projektu: Anna Nowicka i Anna Szura.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto