reklama

W powiecie oleśnickim mamy tylko cztery karetki. Wojewoda nie widzi konieczności zwiększenia ZRM

Beata SamulskaZaktualizowano 
Do uskarżającej się na silny ból głowy Lucyny Ostrycharz z Działoszy w gminie Syców rodzina wezwała 6 listopada około godziny 14 pogotowie ratunkowe. Nie było wolnej karetki, dlatego dyspozytor wysłał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Często pomocy udzielają mieszkańcom naszej gminy zespoły ratownicze LPR i strażacy. Jak funkcjonuje ratownictwo medyczne w powiecie oleśnickim? Iloma karetkami dysponuje powiat i od kogo zależy ilość zespołów ratownictwa medycznego?

Kobieta doznała udaru i zmarła w szpitalu, po skomplikowanej operacji. Okazuje się, że helikopter wylądował na boisku oddalonym od miejsca zamieszkania kobiety o ponad kilometr, mimo iż obok posesji jest duże pole, na którym, sygnalizując białym prześcieradłem, czekała bliska osoba uskarżającej się na ból, w dodatku strażak.
Kobieta czekała na pomoc przy swojej posesji, z bólu nie mogąc się ruszyć. Rodzinę bulwersuje fakt, iż dyspozytor nie wysłał asysty w postaci straży pożarnej. Zdaniem bliskich pani Lucyny taka asysta pozwoliłaby na wylądowanie śmigłowca tuż przy posesji i zaoszczędzenie kobiecie bólu podczas transportu prywatnym autem do helikoptera. - Nie mamy pewności, czy była dobrze zabezpieczona w samochodzie – mają wątpliwości bliscy. - Lekarz w szpitalu poinformował nas, że w trakcie udaru liczą się sekundy, a także warunki, w jakich była transportowana. W mózgu pojawił się krwiak, który mógł się powiększyć. Przecież ludzie przeżywają udary – oceniają zrozpaczeni bliscy kobiety. Ich zdaniem skandaliczny był fakt, że helikopter wylądował tak daleko od posesji. - A gdyby akurat w tym momencie nikt z mieszkańców pobliskich domów nie dysponował autem – to jak oni mieli zamiar przetransportować mamę do helikoptera? – denerwuje się syn pani Lucyny.

Za dnia asysta straży nieobligatoryjna
Zasady organizacji, funkcjonowania i finansowania systemu ratownictwa reguluje Ustawa z 8 września 2006 roku – poinformował nas doktor Jacek Kleszczyński z Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu. Wszystkie dane dotyczące zgłoszenia mogą być udostępnione rodzinie zmarłej na wniosek sądu, prokuratury, policji, Rzecznika Praw Pacjenta lub Narodowego Funduszu Zdrowia i na tej podstawie może ona dochodzić, czy zachowane zostały wszystkie procedury. Zlecenie, z uwagi na brak dostępnej karetki, realizowało tego dnia Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Kinga Czerwińska z Działu ds. Komunikacji i Marketingu LPR w Warszawie poinformowała nas, że na pokładzie każdego śmigłowca w skład załogi wchodzi lekarz, pilot oraz ratownik medyczny lub pielęgniarka, ewentualnie pielęgniarz systemu. O bezpiecznym miejscu lądowania decyzję podejmuje pilot śmigłowca. Więcej o wyborze miejsca lądowania można zleźć na stronie: www.lpr.com.pl/pl/dla-jednostek-ratowniczych/wybor-miejsca-ladowania/. Czytamy tam m.in. o tym, iż miejscem lądowania śmigłowca powinna być płaska powierzchnia, bez nierówności, wystających kamieni itp., o zwartej nawierzchni. Drobne kamienie, ostry piasek lub pył mogą zranić ludzi i uszkodzić śmigłowiec. Kinga Czerwińska poinformowała też, że asysta straży pożarnej nie jest obligatoryjna w przypadku lotów w porze dziennej.

W powiecie oleśnickim mamy cztery karetki

Zgodnie z Ustawą o ratownictwie medycznym liczbę, rodzaj Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM) oraz miejsca wyczekiwania (miejsce stacjonowania Zespołów Ratownictwa Medycznego) określa wojewoda w wojewódzkim planie działania systemu. Plan ten jest zatwierdzany przez Ministra Zdrowia, a po zatwierdzeniu upubliczniany w Biuletynie Informacji Publicznej – poinformował nas p.o. zastępcy dyrektora ds. medycznych w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy Tomasz Uher. W powiecie oleśnickim obecnie stacjonują 4 zespoły ratownictwa medycznego - 3 podstawowe i 1 specjalistyczny. W Oleśnicy stacjonują: 1 podstawowy zespół ratownictwa medycznego i 1 specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego. W Sycowie i Twardogórze stacjonuje po 1 podstawowym zespole ratownictwa medycznego.

Zgodnie z Art. 36. 1. Ustawy o Ratownictwie Medycznym zespoły ratownictwa medycznego dzielą się na: zespoły specjalistyczne, w skład których wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny; zespoły podstawowe, w skład których wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.

Wszystkie ambulanse wyposażone są zgodnie z wymogami określonymi przez Ministerstwo Zdrowia jak i Narodowy Fundusz Zdrowia oraz dodatkowo ambulanse stacjonujące w Sycowie i Twardogórze wyposażone są w urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej. Również dodatkowo poza obowiązującymi wymaganiami wszystkie ZRM są wyposażone w detektory tlenku węgla.

W kwietniu tego roku Dyrektor Powiatowego Zespołu Szpitali wystąpił do Wojewody Dolnośląskiego o zwiększenie liczby ZRM na terenie powiatu oleśnickiego, ale Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego po przeanalizowaniu liczby wyjazdów oraz czasów dotarcia do miejsca zdarzenia nie dostrzegł uzasadnionej konieczności utworzenia dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego zabezpieczającego powiat oleśnicki.

W roku 2018 liczba wyjazdów wszystkich ZRM w powiecie oleśnickim to średnio 25 na dobę, w tym około 8-9 wyjazdów specjalistycznego i podstawowego ZRM stacjonujących w Oleśnicy oraz po 4 wyjazdy podstawowych ZRM stacjonujących w Sycowie i Twardogórze. Podobna liczba wyjazdów miała miejsce w 2017 roku. Najczęstsze wezwania ZRM dotyczą zachorowań w domu oraz wypadków komunikacyjnych, niestety dość sporo jest również wezwań nieuzasadnionych.

Warto zasygnalizować, że, zgodnie z nowelizacją ustawy o Ratownictwie Medycznym, od około 2 lat na terenie województwa dolnośląskiego funkcjonują tylko 2 dyspozytornie, we Wrocławiu i w Legnicy. Przejęły one zadania zlikwidowanych dyspozytorni powiatowych w tym dyspozytorni w Oleśnicy. Dodatkowo od przyszłego roku w rejonie operacyjnym, czyli w rejonie działania dyspozytorni medycznej, umowę z NFZ będzie mógł mieć tylko jeden podmiot medyczny, ten który posiada dyspozytornię medyczną. To oznacza, że od kwietnia PZS w Oleśnicy straci umowę z NFZ a zadania określone ustawą będzie realizował jako podwykonawca podmiotu posiadającego umowę z NFZ.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Wideo

Materiał oryginalny: W powiecie oleśnickim mamy tylko cztery karetki. Wojewoda nie widzi konieczności zwiększenia ZRM - Dolnośląskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3