Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje na wsi muszą być bezpieczne

JK
Wakacje spędzane na wsi to wielka frajda. Większość dzieci będzie pomagała swoim rodzicom lub opiekunom w pracach rolnych. Niestety, to wiąże się z dużym ryzykiem.

Karmienie i wyprowadzenie zwierząt żyjących w gospodarstwach, zbiory i uprawy maszynami rolniczymi to największa frajda dla dzieci, które podczas wakacyjnej laby mogą pomóc, a i przy tym dobrze się bawić.
Należy jednak pamiętać aby zabawa przy pracy była bezpieczna.

- Wnuki zawsze przyjeżdżają do mnie na wakacje, to dla nich wielka atrakcja, tu są ciągle na dworze i zawsze jest coś do zrobienia, ale trzeba bardzo uważać - mówi nam pani Maria z Łuczyny, która podkreśla, że podczas pobytu wnuków w jej gospodarstwie ma oczy dookoła głowy.

Trzeba uświadamiać
- W wielu gospodarstwach dzieci mają swobodny dostęp do nieodpowiednio i niebezpiecznie ustawionych oraz pozbawionych osłon maszyn i urządzeń. Mają dostęp do nieuporządkowanych pomieszczeń ze zwierzętami, magazynów czy garaży - mówi nam inspektor Grzegorz Juskowiak, który w KRUS pracuje już od lat i podkreśla, że dzieci przede wszystkim trzeba uświadamiać, że może przydarzyć się coś złego. - Bo czym może skończyć się wchodzenie dziecka na drzewo lub na strych po uszkodzonej albo źle ustawionej drabinie, podbieganie do jadącego ciągnika czy innego pojazdu lub zabawa wśród lub na stojących maszynach rolniczych? Czym może się skończyć prowadzenie ciągnika przez małoletnią osobę? Albo zabawa w niezabezpieczonym podziemnym zbiorniku, silosie, piwnicy lub na pryzmie zboża czy słomy - pyta Juskowiak i apeluje do rodziców i opiekunów dzieci aby nie powierzać dzieciom wykonania czynności i prac, które są dla nich zabronione i niebezpieczne.

Można się ubezpieczyć
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego realizując zadania wynikające z ustawy o ubezpieczeniu społecznemu rolników, między innymi prowadzi szkolenia w kierunku eliminowania zagrożeń i niebezpieczeństw w gospodarstwach rolnych. Przy współpracy dyrekcji szkół i przedszkoli zapoznaje dzieci z niebezpieczeństwami, z zagrożeniami wypadkowymi występującymi w środowisku rolniczym. Podobne działania prowadzone są z rolnikami, którzy mają bezpośredni wpływ na ograniczenie zagrożeń występujących w gospodarstwach rolnych. Rolnicy mają obowiązek posiadania i użytkowania sprawnych maszyn i urządzeń rolniczych. Zaniedbanie stanu technicznego i użytkowanie jakiejkolwiek niesprawnej, bez osłon maszyny czy urządzenia rolniczego może skończyć się wypadkiem.

Mając na uwadze następstwa nieszczęśliwych wypadków i chorób dzieci osób objętych społecznym ubezpieczeniem rolników w pełnym zakresie, Zarząd Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników zawarł z Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych umowę grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób dzieci. Umowa obowiązuje od 14.10.2018 do 31.12.2019. Jest to Polisa finansowana przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Szczegółowe informacje dotyczące grupowego ubezpieczenia dzieci, tj. kto jest objęty ubezpieczeniem, zakres ubezpieczenia i wysokość świadczeń dostępne są na stronach internetowych: www.krus.gov.pl i www.fsusr.pl pod numerem telefonu 48 370 43 21 (pon.-pt. 8.00-18.00) albo w Placówce Terenowej KRUS w Oleśnicy ul. Lwowska 31 tel. 71 399 64 13 (pon.-pt. 7.30-14.30; środa do 15.45).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto