Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walne zgromadzenie Stowarzyszenia Odnaleźć Radość i Nadzieję

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Palma wielkanocna przygotowana przez członków ORiN na spotkanie Palma i Pisanka Wielkanocna w Międzyborzu
Palma wielkanocna przygotowana przez członków ORiN na spotkanie Palma i Pisanka Wielkanocna w Międzyborzu
Walne zebranie odbyło się 26 marca w siedzibie międzyborskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Odnaleźć Radość i Nadzieję. Przewodniczącą zgromadzenia była Eleonora Walasik.

Po przyjęciu porządku obrad złożono sprawozdania za miniony rok. W imieniu zarządu zabrała głos prezes Ewa Hazubska, natomiast komisję rewizyjną reprezentowała przewodnicząca Czesława Plichta. Prezes stowarzyszenia podkreśliła, że rok 2018 obfitował w wiele wydarzeń, które w znaczący sposób aktywizowały wszystkich członków, co przyczyniło się do zrealizowania wszystkich zadań i projektów ujętych w planie pracy.

Z roku na rok powiększa się liczba członków. Aktualnie do stowarzyszenia należy 80 osób, w tym 43 kobiety, 37 mężczyzn i 8 dzieci. Z jednej strony cieszy fakt, że stowarzyszenie rozrasta się, że osoby z niepełnosprawnością wychodzą z domów, że chcą tworzyć wspólnotę, w której odnajdują radość i nadzieję, z drugiej strony natomiast pojawia się refleksja, że z roku na rok przybywa osób z różnego rodzaju dysfunkcjami, które potrzebują pomocy, wsparcia nie tylko w sferze międzyludzkiej, ale przede wszystkim zdrowotno - rehabilitacyjnej.

Stowarzyszenie w minionym roku współpracowało z wieloma instytucjami, organizacjami i samorządami. Lista ludzi dobrej woli z z roku na rok wydłuża się, co bardzo cieszy zarząd. Wszystkie gesty skierowane w stronę stowarzyszenia są dla jego członków bardzo ważne, świadczą bowiem o zrozumieniu problemów i popieraniu wszelkich inicjatyw. Do przyjaciół i darczyńców, wspierających stowarzyszenie na terenie Międzyborza, należą: Urząd Miasta i Gminy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Piekarnia Kołacz, Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnej im. Orła Białego, Uczniowski Klub Sportowy, Samorząd Mieszkańców, parafia rzymskokatolicka i zbór ewangelicki, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, sołectwa. Ponadto są to: Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Centrum Kultury w Ostrzeszowie, Koło Łowieckie „Szarak”. Swój wkład w działalność stowarzyszenia mieli też wolontariusze: Teresa Ossolińska, Marta Prusinowska, drużyna harcerska „Sfora”, Leokadia Widomska, Anna Suchocka. Wszystkim wymienionym prezes wyraziła swoją wdzięczność i złożyła serdeczne podziękowania, licząc na dalszą owocną współpracę.

Prezes Stowarzyszenia ORiN wskazała na kreatywny udział członków organizacji w różnych formach aktywności: artystycznej, sportowo-rekreacyjnej czy kulinarnej.

Zaznaczyli oni swoją obecność podczas uroczystych obchodów świąt państwowych, Urodzin Miasta, uczestniczyli w corocznym jarmarku wielkanocnym i adwentowym, w przeglądzie piosenki religijnej Cecylki i obchodach Dnia Sportu, Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Oleśnicy. Podczas tej uroczystości prezes ORiN-u otrzymała dyplom od burmistrza Miasta i Gminy w Międzyborzu za zaangażowanie na rzecz osób niepełnosprawnych i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.

Dużym powodzeniem w minionym roku cieszyły się warsztaty tematyczne, okolicznościowe spotkania, wspólne zabawy, dwudniowy biwak w leśniczówce Szaraka i wycieczki – trzydniowa do Szklarskiej Poręby i siedmiodniowa do Ustki. Ogromnym przedsięwzięciem był projekt fotograficzny pn. „Obiektyw(na) historia Ziemi Międzyborskiej”, w ramach którego odkrywano na nowo historię i urodę miejsc Ziemi Międzyborskiej oraz wspólnie świętowano stulecie odzyskania niepodległości. Zwieńczeniem projektu była otwarta impreza w kościele ewangelickim w dniu 4 listopada 2018 r. z udziałem zaproszonych gości i mieszkańców miasta i gminy oraz pamiątkowy album ze zdjęciami, do których pozowali mieszkańcy z miasta i 13 sołectw w strojach z lat 20. ubiegłego wieku na tle historycznych obiektów.

Po wysłuchaniu sprawozdania prezes ORiN-u i przewodniczącej komisji rewizyjnej przeprowadzono głosowanie, w wyniku którego jednogłośnie udzielono zarządowi absolutorium. Po części sprawozdawczej w ramach wolnych wniosków dzielono się uwagami na temat kalendarza imprez w bieżącym roku. Padały również propozycje dotyczące jubileuszu stowarzyszenia. 14 maja 2009 roku stowarzyszenie zostało zarejestrowane w sądzie i uzyskało osobowość prawną. Uroczysta gala jubileuszowa, podsumowująca 10–letni dorobek stowarzyszenia, została zaplanowana na koniec listopada w andrzejkowy wieczór.

Uczestniczący w zebraniu zastępca burmistrza Krzysztof Kraska życzył zebranym zdrowia i pomyślnej realizacji wszystkich zamierzeń. Należy dodać, że stowarzyszenie z roku na rok coraz bardziej wpisuje się w krajobraz Ziemi Międzyborskiej poprzez samorealizację, kreatywność, podejmowanie bądź inicjowanie zadań.

Zarządowi i wszystkim członkom należy życzyć przede wszystkim siły i zdrowia oraz wytrwałości i niepoddawania się przeciwnościom losu podczas realizacji zamierzonych celów, a od ludzi dobrej woli niech płynie pozytywna energia, zwyczajna ludzka życzliwość i przyjaźń.

Autor: Teresa Ossolińska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Walne zgromadzenie Stowarzyszenia Odnaleźć Radość i Nadzieję - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto