Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walne zgromadzenie sycowskiego Cechu Rzemiosł Różnych (ARTYKUŁ i GALERIA)

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Walne zgromadzenie członków Cechu Rzemiosł Różnych w Sycowie miało miejsce 29 marca br. w Domu Rzemiosła przy ulicy Kościelnej. Przybyło bardzo wielu rzemieślników, a spotkanie przebiegało bardzo sprawnie. Zdjęcia ©Beata Samulska

Wszystkich przywitał Starszy Cechu Rzemiosł Różnych Henryk Kluska. Podczas zebrania udzielono dotychczasowemu zarządowi Cechu absolutorium, przyjęto sprawozdania zarządu i komisji rewizyjnej, zatwierdzono bilans i rachunek wyników, przyjęto plan finansowy na nowy rok. Przewodniczącym walnego zgromadzenia został Marek Spychała, zastępcą Jan Jarosik, sekretarzem Krzysztof Cegła. W komisji mandatowo-skrutacyjnej zasiadł jako przewodniczący Tomasz Kokott, zastępcą została Izabela Masełko, sekretarzem Agnieszka Kicol. W komisji uchwał i wniosków zasiedli: przewodniczący Leszek Findlik, zastępca Karolina Bedka i sekretarz Mateusz Krzak.

Na początku sprawozdanie z działalności zarządu zdał Henryk Kluska: – Kiedy kończy się rok, każdy z nas dokonuje oceny, jakim był. Jakie sukcesy osiągnęliśmy lub co trzeba przenieść na rok następny. Pytanie to dotyczy nas - prowadzących zakłady rzemieślnicze i kupieckie. Dotyczy to również organizacji samorządowych, m. in. naszego Cechu. I tak się dzieje od 73 lat, czyli od powołania Cechu Rzemiosł Różnych w Sycowie. Szczególna aktywność naszych członków, a także pracowników Biura Cechu widoczna jest od roku 1995, kiedy została zmieniona siedziba Cechu, tym razem na stałe przy ulicy Kościelnej 5. Od tego czasu widoczny jest postęp, zarówno w posiadanym budynku, jak również w obsłudze naszych członków, która dostosowuje się do zmieniających się przepisów. Wiedza i jej zastosowanie w obsłudze członków Cechu są wartością nadrzędną. Uznajemy, że zdobywanie wiedzy przez pracowników Biura Cechu, wobec zmieniających się przepisów, stało się dobrą tradycją. Z dużą troską i odpowiedzialnością podchodzimy do procesu szkolenia młodzieży. Chcemy jak największej grupie młodzieży przekazać umiejętności praktyczne w różnych zawodach.

Tapicer, sprzedawca i fryzjer na topie
W roku 2018 zostały spisane 104 umowy o naukę zawodu. W klasie drugiej – 108 umów, w klasie trzeciej – 72 umowy. Największym zainteresowaniem cieszą się następujące zawody: tapicer – 77, sprzedawca – 65, fryzjer – 38, mechanik pojazdów samochodowych – 26, elektryk – 18.
Nasi uczniowie uczęszczają do Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie, Międzyborzu, Ostrzeszowie, Twardogórze, Odolanowie, Oleśnicy – informował Henryk Kluska. – Czterech uczniów nie uczęszcza do szkół zawodowych. W ciągu ostatnich lat liczba uczniów spadła. Uznajemy, że jest to konsekwencja niżu demograficznego. Dla zwiększenia zainteresowania nauką zawodu w rzemiośle utrzymujemy stałe kontakty z gimnazjami, a także od tego roku ze szkołami podstawowymi. W tym celu dnia 26 marca br. braliśmy udział w Powiatowych Targach Edukacyjnych, które zorganizowane zostały przez szkołę branżową w Sycowie. Podziękowania kieruję do naszych rzemieślników, którzy bezinteresownie przekazali swoje wyroby, a są to: Agnieszka Gajda, Tomasz Noczyński, Henryk Troska, Mariusz Król. Dziękuję również panu Markowi Spychale, pani Monice Kędziorze, Beacie Nowińskiej oraz Robertowi Adamskiemu za pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia. Do wszystkich szkół, które są w zasięgu naszego Cechu, przekazujemy informacje, ulotki dotyczące zawodów i możliwości praktycznej nauki zawodu. Nasze poczynania dotyczące zwiększenia ilości uczniów mają również znaczenie społeczne, ponieważ występuje ogromny brak wykwalifikowanych fachowców. Jesteśmy gotowi tą lukę pomniejszać. Chcemy także przekazywać swoje umiejętności praktyczne następnym pokoleniom. W trakcie 2018 roku Cech nasz zrzeszył dziewięciu nowych członków, w tym: branża budowlana – 1, branża drzewna -3, sprzedawcy -2, branża metalowa -1, pozostałe -2. Ilość członków naszego Cechu od kilku lat pozostaje bez zmian lub z niewielką różnicą.
W roku 2018 Zarząd Cechu odbył 4 posiedzenia. Tematami posiedzeń były m. in.: szkolenia uczniów, szkolenia BHP, sytuacja finansowa Cechu, nabór uczniów, współpraca ze szkołami, współpraca z Izbą Rzemieślniczą w Kaliszu, współpraca z samorządami powiatu i gmin.

Zarząd Cechu podjął 5 uchwał, które zostały wykonane. W jednym z posiedzeń Zarządu każdego roku uczestniczą dyrektorzy szkół branżowych. Zarząd Cechu ma możliwości uzyskania informacji o wynikach nauki, dyscypliny, a także frekwencji naszych uczniów. – Od kilku lat nasi uczniowie nie uczestniczą w ogólnopolskim konkursie wiedzy o BHP – poinformował ze smutkiem Starszy Cechu. – Przyczyną tej decyzji jest brak możliwości dojazdu do Izby Rzemieślniczej w Kaliszu, ponieważ przepisy obowiązujące nie pozwalają uczniom być transportowanym prywatnymi samochodami. Członkowie naszego Cechu wytypowani przez Zarząd Cechu biorą udział w pracach komisji egzaminacyjnych w Izbie Rzemieślniczej w Kaliszu. I tak: Bolesław Trzewik, Maciej Pawlak, Krzysztof Pawlak – w komisji monter instalacji i urządzeń sanitarnych, Bolesław Trzewik, Hubert Pietzonka – w komisji elektryk, Krzysztof Lentka, Edward Kułot – w komisji murarz – tynkarz, Krzysztof Lentka – monter izolacji budowlanych, Eugeniusz Sowa – ślusarz, Eugeniusz Domagała – tapicer, Marek Spychała, Krzysztof Cegła – stolarz, Agnieszka Gajda – cukiernik, piekarz, Violetta Kurzawa – fryzjer , Henryk Kluska – malarz tapeciarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Z dużym niepokojem rzemieślnicy w całym kraju przyjęli informacje o zmianie organizacji egzaminów czeladniczych. Podjęte zostały próby przekazania organizacji egzaminów przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Przeciwko tej zmianie wystąpiły Izby Rzemieślnicze, a także wiele osób, w tym parlamentarzystów, uznając ten pomysł jako nieracjonalny – mówił o problemach Henryk Kluska. – Jednakże napięcie trwało przez wiele miesięcy. Wprowadzenie tej zmiany przekreśliłoby 700-letnią tradycję rzemiosła, polegającą na szkoleniu i egzaminowaniu młodzieży. Miałoby również wpływ na istnienie Izb Rzemieślniczych.

Podobnie, jak w latach poprzednich, w 2018 roku odbyło się szkolenie BHP dla uczniów rozpoczynających naukę w rzemiośle. Uczestniczyło w nim 39 osób. 25 osób uczestniczyło w szkoleniu dotyczącym ochrony danych osobowych. 6 marca br. odbyło się szkolenie z Urzędem Skarbowym w Oleśnicy. Zainteresowanie wykazało około 45 osób.

Od kilkunastu lat młodzież ucząca się zawodu fryzjer ma możliwość udziału w konkursie fryzjerskim pod nazwą Kreator, organizowanym przez Cech Rzemiosł Różnych w Oleśnicy. Podobny konkurs organizowany jest przez Izbę Rzemieślniczą w Kaliszu. Kilkakrotnie nasi uczniowie zajmowali czołowe miejsca w tym konkursie. Niestety w 2018 roku zabrakło uczennic z sycowskiego Cechu. Z uzyskanych informacji wynika, że konkurs był bardzo atrakcyjny.
W roku 2018 do egzaminu czeladniczego przystąpiło 63 uczniów klas trzecich. W ramach egzaminów praktycznych wykonane zostały w naszym Cechu następujące prace: pomalowanie klatki schodowej oraz jednego biura, ułożenie wykładziny w dwóch biurach, wymiana części ogrodzenia. Prace te dotyczyły egzaminu w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz w zawodzie ślusarz. Każdego roku wynikają różnego rodzaju potrzeby. Dlatego zwracamy się do naszych członków o pomoc – tę pomoc uzyskujemy – zaznacza Starszy Cechu. – Jesteśmy wdzięczni za zrozumienie naszych potrzeb. Pragnę podziękować koleżankom i kolegom, a są to: Jan Sowa, Eugeniusz Sowa, Arkadiusz Sowa, Krzysztof Cegła, Krzysztof Lentka, Hubert Pietzonka, Grzegorz Kiełtyka, Jan Kuropka, Eugeniusz Domagała, Maciej Pawlak, Henryk Troska, Agnieszka Gajda, Iwona Starmach, Monika Kędziora, Beata i Bogusław Nowińscy, Krzysztof Buczek. Pragnę podziękować wszystkim, którzy w ubiegłym roku reprezentowali nasz Cech nosząc sztandar. Dziękuję: Janowi Sowie, Eugeniuszowi Sowie, Krzysztofowi Cegle, Eugeniuszowi Domagale, Krzysztofowi Lentce, Iwonie Starmach, Monice Kędziorze, Rafałowi Fiłończukowi, Krzysztofowi Pawlak, Zenonowi Jakubczakowi. Dziękuję wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przysporzyli dobrej opinii o naszym Cechu.

W czerwcu tradycyjnie odbyło się spotkanie przy ognisku „Powitanie lata”. W opinii uczestników impreza była bardzo udana. W grudniu również tradycyjnie dzieci rzemieślników spotkały się z mikołajem, który przywiózł ze sobą 114 paczek. 11 stycznia odbyło się spotkanie z emerytami.

Bardzo ważnym wydarzeniem roku 2018 było wydanie przez Izbę Rzemieślniczą w Kaliszu książki pt. „Rzemiosło Południowej Wielkopolski”. Książka ta zawiera historię naszych Cechów, która została spisana wraz z posiadanymi dokumentami do druku. Prezentacja książki nastąpiła z udziałem: przedstawicieli samorządów, starosty, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, burmistrzów Sycowa i Międzyborza. W spotkaniu wzięło udział kilkunastu rzemieślników i kupców. Książka ta ukazała się w nakładzie 1000 szt.

– Pragnę serdecznie podziękować kolegom z Zarządu Cechu, Komisji Rewizyjnej, Komisji Kulturalno-Oświatowej za wszelką pomoc, którą mnie wspierali w 2018 roku – powiedział Henryk Kluska. – Słowa podziękowania kieruję do pracowników Biura Cechu: pani dyrektor Justyny Jakóbczak-Kuźmicz, Joanny Dębowskiej, Darii Parzonki, Doroty Cieślak. Bez waszej aktywnej, często ponad siły, pracy, trudno byłoby zaspokoić oczekiwania naszych członków. Dziękuje wszystkim, którzy dobrym słowem dodają energii naszym pracownikom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto