Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOLSZTYN: Wybory korespondencyjne - czy jesteśmy na to gotowi?

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Sejm zdecydował, że wybory prezydenckie 2020 zostaną przeprowadzone w maju w formie korespondencyjnej. Ustawa trafiła do Senatu i ma być rozpatrywana na początku maja. Czy jeśli wybory rzeczywiście miałyby tak wyglądać, jesteśmy na nie przygotowani też pod kątem skrzynek pocztowych?

Zbliżające się wybory mają być korespondencyjne. Głosowanie będzie trwało bez przerwy od 6 rano do 20. Co istotne, głosowanie korespondencyjne odbędzie się również w przypadku drugiej tury, jeśli do niej dojdzie. Poczta Polska będzie zobowiązania dostarczyć na tydzień przed terminem wyborów pakietu wyborczego wyborcom, znajdującym się w spisie wyborców. Listonosz wrzuci pakiet do glosowania do naszej skrzynki pocztowej. Niedoręczone pakiety zostaną przekazane do gminnej obwodowej komisji wyborczej do momentu zakończenia głosowania.

Warto zaznaczyć, że nie wszyscy mają skrzynki pocztowe na swoich posesjach. Prawo pocztowe przewiduje kary pieniężne za brak skrzynki w wysokości od 50 złotych do nawet 10 000 złotych.

Art. 127. prawo pocztowe - Kary pieniężne za naruszenie przepisów ustawy w zakresie oddawczych skrzynek pocztowych
1.Karze pieniężnej podlega, kto nie realizuje obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszcza oddawczą skrzynkę pocztową niespełniającą wymogów, o których mowa w art. 40 oddawcze skrzynki pocztowe,
2.Karę pieniężną wymierza się po przeprowadzeniu kontroli wszczętej na podstawie zawiadomienia o naruszeniu obowiązków, o których mowa w ust. 1.
3.Wysokość kary pieniężnej wynosi od 50 złotych do 10.000 złotych. Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes UKE bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu.
4.Prezes UKE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek.

W pakiecie wyborczym znajdziemy: kopertę zwrotną, kartę do głosowania, kopertę na kartę do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie wyborczej.

Uzupełnioną kartę do głosowania wkładamy do przydzielonej koperty i zaklejamy. Należy wypełnić także oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu, wpisując imię, nazwisko oraz PESEL. Gotowy pakiet wkładamy do koperty zwrotnej. Zaklejoną kopertę wrzucamy do specjalnej skrzynki, którą przygotowywać będzie poczta. Należy tego dokonać w gminie, w której jest się umieszczonym w spisie wyborców.

Oprócz braku skrzynek na posesjach, problemem może być stan tych zbiorowych. Wiele z nich jest uszkodzonych lub brakuje odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kłódki. W galerii można zobaczyć skrzynki z naszej okolicy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto