Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wymiana oświetlenia na LED-owe. Ile przyniosła korzyści?

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Jakub Latusek
Na terenie miasta i gminy wymieniono w tym roku oświetlenie uliczne. Stare lampy zostały zastąpione nowymi - LED-owymi. Wartość inwestycji wyniosła prawie 4 miliony złotych.

Wykonawcą inwestycji była ENEA Oświetlenie spółka z o.o, która została wybrana w trybie „zamówień z wolnej ręki“. Gmina nie miała zresztą specjalnego wyboru - bowiem lampy stanowią majątek ENEI, a ta zastrzegła, że nie wyraża zgody na udział w inwestycji innych podmiotów. Ostatecznie wynegocjowany koszt wyceniono na prawie 4 miliony złotych.

Jest jaśniej...

Projekt unowocześnienia systemu oświetlenia drogowego na terenie gminy przewidywał wymianę opraw na nowe energooszczędne we wszystkich miejscowościach, w których zlokalizowane jest oświetlenie należące do ENEA Oświetlenie sp. z o.o., montaż nowych punktów świetlnych na istniejącej sieci oświetleniowej oraz budowę linii oświetleniowych z nowymi punktami świetlnymi na istniejących liniach energetycznych, według wytycznych z ENEA Operator Sp. z o.o.. Przedmiot zamówienia objął także bieżące utrzymanie urządzeń oświetleniowych zabudowanych w ramach realizacji modernizacji oświetlenia. Stare oprawy rtęciowe i sodowe zostały zastąpione oprawami ze źródłem światła LED.

– Podstawowym celem realizacji tego zamówienia jest taki dobór opraw oświetleniowych, by w sposób znaczący uległy poprawie warunki oświetleniowe na drogach gminnych - mówił burmistrz Grzegorz Kubik. Jest to również oszczędność w zużyciu prądu oraz konserwacji starego oświetlenia, które według burmistrza miało wynosić nawet pół miliona złotych rocznie.

Całe przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków pochodzących z oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Gmina zakłada, że uda jej się spłacić inwestycję w ciągu kilku lat.

– Później będzie zarabiała już tylko na korzyść miasta. Uważam, że to dobre posunięcie – mówi burmistrz Grzegorz Kubik.

... i taniej

Jak się okazuje, kilka miesięcy od zakończenia inwestycji można już porównać, jak wymiana oświetlenia wpłynęła na zużycie prądu na terenie miasta i gminy. W przeliczeniu na kWh oszczędność wynosi od 49 do 63% w porównaniu do zużycia energii w analogicznym okresie w ubiegłym roku w 12 lokalizacjach, m.in. w Żołędnicy oraz ulicach Sucharskiego, Przyjemskiego, Ogrodniczej i Grota Roweckiego.

- Na podstawie zebranych już danych możemy ocenić, że oszczędność energii jest spora, blisko 60 proc., co przełoży się na wynik finansowy - mówi burmistrz Grzegorz Kubik.

Zaznacza też, że szczegółowe dane kwestii oszczędności rawicki magistrat zaprezentuje po dłuższym okresie, aby porównanie było pełniejsze o dotyczyło wszystkich nowych lamp.

Wcześniej zmiana oświetlenia na LED-owe nastąpiła też na rawickich plantach. Inwestycja została wykonana w 2015 roku i kosztowała prawie 1,3 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto