Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadek na Komorowskiej w Sycowie. Ośmioletni rowerzysta najechał na bok samochodu

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Fot. Polska Press Grupa
Poważnych obrażeń nogi doznał ośmiolatek, który prawdopodobnie wtargnął na pasy jadąc rowerem i uderzył w bok samochodu poruszającego się w kierunku miasta na ulicy Komorowskiej w Sycowie, na wysokości Basenu Miejskiego wczoraj po południu.

Jak poinformowali nas policjanci, świadek zdarzenia potwierdził, iż widział chłopca podjeżdżającego rowerem do przejścia dla pieszych. Chłopiec uderzył w bok auta i przewrócił się doznając poważnych urazów lewej nogi. Na miejsce przyjechali policjanci oraz pogotowie ratunkowe, które zabrało poszkodowanego do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

Z tej racji, iż chłopiec jest nieletni, odpowiadać będą rodzice. Sprawę wyjaśniać będą policjanci. Komendant Komisariatu Policji w Sycowie Grzegorz Tolksdorf zaznacza, że dziecko w wieku do 13 roku życia nie może samodzielnie poruszać się po drogach publicznych, chyba że ma powyżej 10 lat i kartę rowerową. Przypomina ponadto o zachowaniu ostrożności na drodze, zwłaszcza w zbliżającym się czasie, gdy dzieci rozpoczną naukę w szkołach.

Jeśli chłopiec rzeczywiście wtargnął rowerem na pasy, to po stronie chłopca leżała wina za to zdarzenia. Młody rowerzysta powinien zsiąść z roweru i dopiero wejść na przejście dla pieszych.

Policja przypomina wszystkim rowerzystom o zasadach poruszania się po drogach publicznych. Dziecko w wieku do lat 10 jadące na rowerze jest traktowane jako osoba piesza i może się poruszać po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej. Po ukończeniu 10 roku życia, po odpowiednim przygotowaniu teoretycznym i praktycznym, może przystąpić do egzaminu na swoje pierwsze „prawo jazdy” – kartę rowerową. Dopiero po uzyskaniu tego dokumentu może jeździć na rowerze po drodze.

Rower oraz wózek rowerowy musi być wyposażony w:

  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Z chodnika może korzystać tylko w szczególnych przypadkach:

  • gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta przejeżdża przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów. Chcąc przedostać się na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych ma obowiązek zejść z roweru – wówczas prowadząc go, pchając lub ciągnąc, staje się pieszym. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

Aktualne informacje z Sycowa i regionu na Facebooku

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto