18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa o Papieżu Polaku

BS
archiwum
„Jan Paweł II – droga do świętości” – pod takim tytułem otwarto dziś wystawę w Muzeum Regionalnym w Sycowie z okazji beatyfikacji Papieża Polaka.

Autorkami ekspozycji są nauczycielki Gimnazjum im. Jana Pawła II: Renata Wojciechowska, Bogusława Kornatko oraz Iwona Chowańska.

Wystawę podzielono na trzy części obejmujące: wydarzenia z życia Karola Wojtyły do roku 1978, okres pontyfikatu oraz wpływ nauk Wielkiego Rodaka na nasze społeczeństwo. Prezentacja potrwa do 23 maja. Można ją podziwiać od dziś do wtorku w godz. 10-14, a w pozostałe dni w godzinach pracy muzeum.

Oto, co o ekspozycji mówią jej autorki:

Bogusława Kornatko: – Wędrówkę po wystawie rozpoczyna wiersz Juliusza Słowackiego z 1848 r., w którym autor zapowiada osadzenie na „tronie Piotrowym” Słowianina. 130 lat później proroctwo spełniło się w osobie Polaka, Karola Wojtyły. Głównym narratorem wystawy jest sam Jan Paweł II. Opowiada o swoim życiu, zabiera w świat Wadowic, Krakowa i oczywiście Watykanu. Wystawa podzielona jest na trzy części. W sali pierwszej, w którą wprowadza salonik z epoki, ukazane są wydarzenia z życia Karola do roku 1978, czyli do momentu wyboru na papieża. Jego biografii towarzyszą ważne wydarzenia historyczne, ukazane w postaci kalendarium historycznego. Druga sala to okres pontyfikatu. Historie opisane słowami Jana Pawła II, przedstawione w ramach, skupiają się wokół wybranych motywów Jego działalności. Sala trzecia to obraz wpływu postaci i nauk naszego wielkiego Rodaka na naszą społeczność, życie mieszkańców, ich drogi życiowe.
Całości towarzyszą przygotowane niespodzianki uatrakcyjniające wystawę: karty pracy, puzzle, komentarze mieszkańców. Można także usiąść w kąciku bibliotecznym, by przejrzeć wydawnictwa związane z Janem Pawłem II, Jego twórczością i posłuchać archiwalnych nagrań z lat 1978-1981. Zachęcamy, by, kończąc zwiedzanie, wpisać się do kalendarza wystawy, który stanie się jednocześnie kolejnym dokumentem historycznym dla naszej miejscowości, związanym z Wielkim Polakiem w roku Jego beatyfikacji.

Iwona Chowańska: – Urodził się, by zmienić świat – wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II jest okazją do przypomnienia Państwu tła historycznego naszego kraju, związanego z okresem Jego życia. Podróż po polskiej historii rozpoczynamy rokiem 1920, kiedy to na świat przychodzi Karol Wojtyła, a wojska Józefa Piłsudskiego zatrzymują pochód bolszewików skierowany na Polskę i Europę. Mamy nadzieję, iż wystawa choć częściowo ukaże Państwu atmosferę, w jakiej wyrastał mały Karol w okresie dwudziestolecia międzywojennego, w wolnej i niepodległej, odzyskanej po 123 latach zaborów Ojczyźnie. Lata młodzieńcze i dojrzałe przyszłego Papieża przypadają na czas dwóch totalitaryzmów: faszyzmu i komunizmu. Okrucieństwa II wojny światowej będą miały ogromny wpływ na podejmowane przez Karola Wojtyłę życiowe decyzje. Wystawa przeprowadza nas przez czas powojennego zniewolenia stalinowskiego i lata komunizmu w PRL-u, z którymi nierozerwalnie związana jest walka o wolność, godność i wreszcie solidarność społeczną. Mamy szansę przypomnieć sobie, jaką rolę odegrał Jan Paweł II w przemianach społeczno-politycznych Polski w latach 80. i 90. XX wieku. Przede wszystkim chcemy jednak pokazać, jak ważne dla Papieża było to, co działo się w Jego Ojczyźnie i co działo się z Jego Ojczyzną. Jednocześnie sam Jan Paweł II wyraźnie przypomina, iż: „moje własne rodzime dziedzictwo nie ogranicza mnie w sobie, ale pomaga odkrywać i rozumieć innych”. Historyczną podróż kończymy na beatyfikacji 1maja 2011 roku, kiedy to świat znów usłyszał o papieżu Polaku.

Renata Wojciechowska: – "(…) Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj (…)". Jan Paweł II był, a przecież ciągle dla nas jest, postacią wielowymiarową i w tym tkwi Jego uniwersalizm. Można by powiedzieć, iż każdy znajdzie w Nim coś dla siebie. Przy czym to, co znajdujemy, jest najwyższej próby. Stąd Jego przewodnictwo w naszym życiu jest tak ważne. Dlatego ciągle powinniśmy wracać do Jego postaci, bo te powroty pomagają znaleźć odpowiedzi na wiele dręczących nas pytań i niepewności oraz wskazać drogi rozwiązania problemów. Jan Paweł II nie tylko pokazał nam, jak w pełni i godnie przeżywać swoje życie, ale dał do takiego przeżywania drogowskazy. Są nimi między innymi: miłość, rodzina, patriotyzm, poszanowanie drugiego człowieka, łączność z Bogiem. Są to zasady wyznaczające wspominany wielokrotnie przez Jana Pawła II „porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić”. Nie jest to na pewno łatwe, dlatego jako prawdziwy przywódca duchowy, Pasterz, wskazując drogę potrafił zrozumieć także ludzkie słabości i wiele wybaczyć, jednocześnie nieustannie polecając nas Miłosierdziu Bożemu. Zapraszamy do wędrówki przez barwne i obfitujące w wydarzenia życie człowieka, które zaprowadziło Go do świętości.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto