Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIII Kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu [ZDJĘCIA]

UM Torunia
XIII Kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu [ZDJĘCIA]
XIII Kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu [ZDJĘCIA] Fot. Małgorzata Litwin, Magdalena Kujawa i Filip Tomasik
XIII Kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Dokładnie 15.176 złotych i 72 grosze przyniosła tegoroczna kwesta na cmentarzu św. Jerzego. W kwocie tej jest przeliczona na złotówki waluta obca: 11 euro, 2 funty, jeden dolar i kilka litów.

XIII Kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu (ZDJĘCIA)

Już po raz trzynasty 1 listopada 2015 r. znani torunianie i zaproszeni goście zbierali fundusze na ratowanie zabytkowych nagrobków najstarszej toruńskiej nekropolii. Kwesta, organizowana od 2003 r. przez Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia, pozwala co roku odnowić co najmniej jeden z pomników należących do zasłużonych obywateli miasta lub szczególnie wartościowych artystycznie. W ciągu minionych dwunastu lat kwestowania zebrano łącznie blisko 140 tys. zł. Umożliwiło to odnowienie 21 nagrobków – pojedynczych pomników i kwater rodzinnych z kilkoma pomnikami.

W ubiegłym roku odrestaurowany został nagrobek filologa klasycznego prof. Stefana Srebrnego i jego żony Małgorzaty. W tym roku celem była odnowa pomnika Adolfa Legiejko (1880-1953), międzywojennego prawnika i działacza niepodległościowego, pochowanego przy alei głównej cmentarza. Kontynuowane będą też prace przy kwaterze familii Raapke.

- Dbałość o toruńskie dziedzictwo i pamięć o zasłużonych obywatelach Torunia jest naszym obowiązkiem. W dniach, kiedy odwiedzamy toruńskie nekropolie i groby naszych bliskich, warto znaleźć chwilę na odwiedzenie miejsc pochówku, o których nikt już nie pamięta - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Kwestowało około 60 osób, m.in. przedstawiciele samorządu miejskiego i wojewódzkiego, prorektor UMK, przedstawiciele instytucji kultury, artyści, aktorzy, członkowie ToMiTo, strażacy, marynarze z ORP Toruń. Tego dnia prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, w asyście strażaków i marynarzy złożyli też kwiaty i zapalili znicze na grobach honorowych obywateli i innych zasłużonych torunian.

Zebranymi funduszami zarządza ToMiTo, które współpracuje przy renowacji nagrobków z Zakładem Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK. Prace przy pomnikach prowadzone są latem przez studentów i pracowników zakładu pod nadzorem prof. Jadwigi Łukaszewicz. Niewielka część zbieranych funduszy jest też przeznaczana na regularną opiekę porządkową nad odnowionymi nagrobkami.

Warto odnotować, że 2015 r. miasto przeprowadziło remont alei głównej cmentarza, która została utwardzona i wyłożona w części kamienna kostką. Wkrótce zostaną wyremontowane trzy kolejne aleje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto