Z życia Badurówki. Zajęcia historyczne, praca z robotami, nauka rachunkowości, wyprawy i czytelnictwo (GALERIA)

Beata Hadas
W międzyborskiej Badurówce rok szkolny 2019/2020 jest już trzecim rokiem realizacji projektu edukacyjno – wychowawczego pn. „Od stu lat mamy Niepodległą”. Jak mijają w Badurówce pierwsze miesiące? Co wydarzyło się w październiku?

Głównym celem projektu jest wspieranie postaw patriotycznych młodego pokolenia oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju w związku z minioną w 2018 roku 100. rocznicą odzyskania niepodległości.

Szkolny projekt doskonale wpisuje się w realizację polityki oświatowej państwa. Wśród podstawowych kierunków na rok szkolny 2019/2020 wymienia się wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Społeczność międzyborskiej Badurówki jest świadoma, iż rok 2019 jest czasem wielu ważnych rocznic historycznych. Drugiego września minęła 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i 108. rocznica śmierci patrona szkoły – pastora Jerzego Badury, a pierwszego sierpnia przypadała 75. rocznica wybuchu powstania warszawskiego.

Te wydarzenia i działania stały się powodem do organizacji dla klas VII i VIII „Dnia z historią Polski”. Uczniowie wraz z opiekunami wyjechali do Wrocławia, by obejrzeć film „Piłsudski”, który wpisuje się w ważne rozmowy o patriotyzmie i szacunku dla bohaterów narodowych. Film o charakterze historycznym nie tylko przybliżył uczniom biografię Józefa Piłsudskiego i historię powstania Legionów Polskich, ale również ugruntował już posiadaną przez nich wiedzę na temat niepodległościowych działań Polaków.

W ramach edukacji historycznej jeszcze tego samego dnia, po obejrzeniu filmu, uczniowie wraz z opiekunami pojechali do Rogoźnicy – miejsca pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Gross – Rosen.

Na zwiedzanie terenu byłego obozu, wraz z historycznym kamieniołomem oraz ekspozycjami muzealnymi przeznaczono 3 godziny. Odbywało się to pod opieką przewodnika, który w bardzo interesujący i przystępny sposób opowiadał historię obiektu.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Gross – Rosen był jednym z najcięższych obozów w czasie II wojny światowej. Powstał latem 1940 roku, by zapewnić organizacji gospodarczej SS tanią siłę roboczą, w wykupionym przez nią miejscowym kamieniołomie granitu. Do kompleksu KL Gross – Rosen zwożono więźniów z 23 krajów Europy. Najliczniejszą grupę stanowili Żydzi, Polacy i obywatele byłego Związku Radzieckiego.

Muzeum Gross – Rosen utworzone w 1983 roku, jest dziś Miejscem Pamięci ofiar niemieckiego nazizmu. Dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu było to miejsce zadumy i refleksji o najstraszliwszych kartach historii II wojny światowej.

Uczniowie szkoły - klasa 6b, wraz nauczycielem historii 30 października odwiedzili cmentarz w Międzyborzu. Zostały posprzątane groby patrona szkoły Jerzego Badury oraz Roberta Fiedlera. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, więc czas zajęć z książką. W Badurówce uczniowie przez cały miesiąc pracowali z różnego typu literaturą, w zależności od poziomu edukacyjnego. 25 października w ośrodku kultury dokonali podsumowania miesięcznej pracy. Podsumowanie dla klas 2-3 poprowadziła pani Alicja Wyrwas. Dzieci wykazały się znajomością baśni w przeróżnych konkurencjach, a były to m.in. krzyżówka, jaka to baśń na podstawie muzyki, układanie puzzli. Uczniowie świetnie się bawili dzieląc się jednocześnie wiedzą na temat baśni. Uczniowie klas 5 musieli wykazać się znajomością podstawowych legend polskich i dodatkowo „Legendy o diabelskim kamieniu”, dotyczącej naszego regionu. Zaprezentowali wspaniałe scenki, a podczas różnych konkurencji pokazali, że doskonale znają nasze legendy. Wszyscy również wspaniale się bawili. Uczniowie klas 6 wykazali się znajomością mitów greckich. Przedstawili wspaniałe scenki,w których zaangażowani byli wszyscy uczniowie. Podczas różnych konkurencji drużyny rywalizowały ze sobą świetnie się bawiąc. Uczniowie klas 7 popisali się znajomością Małego Księcia. Również przedstawiali scenki z treści lektury.

23 października w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbył się Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej pn. „Wszyscy śpiewamy (nie)zakazane piosenki”. Uczniowie klas 5-8 wraz z wychowawcami wybierali utwory i przygotowywali występ. Konkurs został zorganizowany i poprowadzony przez panią Mirosławę Kupczyńską. W jury zasiadł panie Iwona Strzelecka, Karolina Skoczylas i Irena Pudłowska.

W szkole odbył się też V Rejonowy Konkurs Recytatorski „Poetyckie inspiracje osobą Jana Pawła II”.

Oczywiście nie zabrakło zajęć z kodowania. Podczas Code Week 2019 uczniowie klas 1-3 programowali ozoboty oraz rozwiązywali zadania w języku angielskim. Przez dwa tygodnie w szkole na lekcjach odbywały się zajęcia z kodowania. Podsumowanie akcji miało miejsce w piątek 18 października. Były przygotowane stacje, na których uczniowie mieli do rozwiązania zadania z kodowania, także w języku angielskim. Przy każdej stacji uczniom towarzyszyli starsi koledzy.

Uczniowie z oddziałów zerowych ze szkoły filialnej w Kraszowie dowiedzieli się m. in. jak bezpiecznie chodzić po ulicy, jak zachować się, gdy zaczepia ktoś obcy, jak chronić się w razie ataku psa, jak bezpiecznie podróżować w samochodzie. W podziękowaniu za spotkanie uczniowie przygotowali laurki dla pani policjantki.

Uczniowie klasy 2a zawiązali Klub Przyjaciół Biblioteki i na każdej przerwie przychodzą czytać książki, dając tym samym wspaniały przykład swoim starszym kolegom.

Od września w Badurówce działa Klub Gier Planszowych. Dzięki dużemu wsparciu uczniów oraz ich rodziców do dyspozycji są bardzo interesujące gry. Uczniowie klas 1 i 2 chętnie rozwijają logiczne myślenie, uczą się przeżywać porażki i zwycięstwa. Spotykają się we wtorki w sali nr 12.

Oczywiście szkoła obchodziła również Dzień Edukacji Narodowej.

29 października młodzi uczestniczyli w zajęciach rachunkowych powiązanych z życiem codziennym. Wniosek uczniów: życie jest bardzo drogie.

30 października młodzież uczestniczyła w wyprawie do Wrocławia, w planie było zwiedzanie Hydropolis, spotkanie z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, zwiedzanie Panoramy Racławickiej i Muzeum Pana Tadeusza oraz warsztaty Szalonego Naukowca.

Współpraca: Mirosława Kupczyńska

Poseł PiS rzecznikiem praw obywatelskich?

Wideo

Materiał oryginalny: Z życia Badurówki. Zajęcia historyczne, praca z robotami, nauka rachunkowości, wyprawy i czytelnictwo (GALERIA) - Dolnośląskie Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie