Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaglądamy do środka wieży Kościoła pw. świętgo Andrzeja Boboli w Miliczu. Tylko u nas to zobaczycie FILM, ZDJĘCIA

Tomasz Pawlak
Wideo
od 16 lat
Milicz słynie głównie z uroków natury w postaci swoich stawów i lasów. Jednak w tym mieście znajdują się także fascynujące obiekty o znaczeniu architektonicznym i historycznym. Jednym z nich jest z pewnością kościół pw. św. Andrzeja Boboli, który stanowi centralny punkt miasta i wyróżnia się spośród innych budynków. Uchylamy rąbka tajemnicy kościoła łaski w Miliczu. Byliście kiedykolwiek w środku w kościelnej wieży?

Kościół Boboli w Miliczu jednym z siedmiu kościołów łaski na Śląsku

Jako praktycznie jedyna taka budowla w Miliczu, został wzniesiony w technologii muru szachulcowego, zwanego również murem pruskim. Kościół ten jest jednym z siedmiu kościołów łaski wzniesionych na Śląsku na mocy konwencji z Altranstadt.

Skąd wzięła się nazwa "kościoły łaski"? To było wynikiem zgody katolickiego cesarza Józefa Pierwszego na budowę ewangelickich kościołów na Śląsku. Jednakże za tę "łaskę" żądał sowitych opłat w guldenach, a miejsca wybrane na budowę tych świątyń znajdowały się na obrzeżach Śląska.

Dlaczego to właśnie w Miliczu powstał kościół łaski?

W dużej mierze można to przypisać hrabiemu Joachimowi Wilhelmowi von Maltzan. Jego rodzina, arystokratyczna i związana z tymi terenami przez wieki, odegrała istotną rolę w rozwoju Milicza. Joachim von Maltzan nie tylko przekazał ziemię pod budowę kościoła, ale także aktywnie wspierał ten projekt finansowo.

Początkowo kościół nosił nazwę Świętego Krzyża, co odnosiło się do jego kształtu wzorowanego na krzyżu greckim. Interesującym elementem tej budowli jest wieża. Kościół był wzorowany na kościele pokoju w Świdnicy, jednak zasadniczą różnicą było to, że kościoły pokoju nie miały mieć wież. Milicki kościół takową posiada. Na samym początku wieża była o 12 metrów wyższa, ale po 73 latach skrócono ją, ponieważ groziła zawaleniem. Do dziś kościół w Miliczu ma charakterystyczną, krzywą wieżę, która wyraźnie rzuca się w oczy z pewnego oddalenia lub patrząc w górę spod niej.

Dzięki trójnawowej budowie kościół w Miliczu pomieści nawet do 2 tysięcy wiernych

Dodatkowo wnętrze kościoła w Miliczu słynie z doskonałej akustyki, co mogli doświadczyć chóry i śpiewacy operowi występujący tu regularnie.

Obecnie w kościele brakuje kilku oryginalnych elementów, takich jak kunsztowna ambona czy chrzcielnica, które po wojnie zostały przeniesione do katedry w Poznaniu i można je tam oglądać do dziś. Brakuje również oryginalnego ewangelickiego ołtarza.

Interesującym detalem w kościele jest kopia piki mierniczej, która została użyta do wyznaczenia terenu pod budowę kościoła. Ta kopia została przekazana kościołowi w Miliczu przez potomków rodu Maltzanów podczas uroczystości 300-lecia powstania kościoła.

Oczywiście to nie wszystko z historii kościoła w Miliczu. Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy do Milicza na organizowane wycieczki śladami historii w Dolinie Baryczy.

Kościół łaski w Miliczu i jego tajemnice. Zaglądamy do wieży kościelnej

Zaglądamy do środka wieży Kościoła pw. świętgo Andrzeja Bobo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaglądamy do środka wieży Kościoła pw. świętgo Andrzeja Boboli w Miliczu. Tylko u nas to zobaczycie FILM, ZDJĘCIA - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto