Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zajęcia MathRiders, wycieczki i Sycowskie Forum Europejskie w dwójce

RED
Minęły już ponad dwa miesiące nauki w Szkole Podstawowej nr 2 Sycowie w tym roku szkolnym - ku radości i nauczycieli, i uczniów “Maryśki” - w trybie stacjonarnym. Co wydarzyło się w placówce i jakie są plany placówki na najbliższy czas?

Początek września był szczególny dla całej społeczności szkolnej - po wielomiesięcznej izolacji i nauce zdalnej wszyscy musieli na nowo przyzwyczaić się do panujących zasad, reżimu sanitarnego i nowej rzeczywistości szkolnej. Jednak dla chcącego, nic trudnego….W miarę możliwości stosujemy się do obowiązującego zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym, ale staramy się, aby pobyt w szkole był i bezpieczny, i owocny. Dbamy o zdobywanie wiedzy, nowych umiejętności, ale też o odbudowanie relacji koleżeńskich. Bo szkoła to nauka, ale też atmosfera, którą tworzy cała społeczność. A przez te dwa miesiące działo się sporo w SP 2 w Sycowie. Oto niektóre z wydarzeń z naszej szkolnej kroniki:

Od dwóch miesięcy nasi nowi uczniowie - pierwszoklasiści - uczą się funkcjonować wśród nas. Udaje im się to znakomicie. Pełni zapału i radości codziennie zdobywają nowe doświadczenia, wrastając niepostrzeżenie w szkolne środowisko. W wrześniu w bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej i rozwijanie umiejętności czytania. Pierwszoklasiści wykazali się doskonałą znajomością bajek i baśni, poznali bibliotekę i nauczyli się samodzielnie wypożyczać książki.

21 września uczniowie klas czwartych natomiast zostali pasowani na Sztubaka. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali wiele ciekawych i nie zawsze łatwych zadań, ale dla naszych dzieci nie ma rzeczy niemożliwych. Impreza odbyła się w plenerze - w Parku Miejskim w Sycowie.

14 września w szkole miało miejsce ważne wydarzenie - odbywało się SYCOWSKIEGO FORUM EUROPEJSKIE zorganizowane w ramach podsumowania projektu Erasmus+ SP2 W SYCOWIE - POSTAW NA ROZWÓJ. Dla zaproszonych gości ze wszystkich sycowskich przedszkoli przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Na sali gimnastycznej dzieci pod okiem nauczycieli i uczniów klas ósmych wybrali się w podróż Mbotami przez Maltę - z Valetty na Gozo, rozegrali mecz piłkarski robotów: Polska - Malta, za pomocą maty i kubeczków bawili się w kodowanie na dywanie, ścigali się Ozobotami oraz ujawniali swoje talenty, grając maltańskie rytmy na bananach, winogronach i ziemniakach. Klasopracownia biologiczna zamieniła się w tym dniu w profesjonalne laboratorium biologiczne, w którym mali naukowcy mogli dokonywać swych pierwszych biologicznych odkryć, a na przyszkolnym placu zielonym czekało na dzieci również mnóstwo atrakcji językowych i gier zręcznościowych. Na podsumowanie projektu zaproszono również dyrektorów wszystkich placówek oświatowych w Sycowie, wiceburmistrz miasta - Panią Marzenę Guder oraz dyrektor CUW-u, Panią Monikę Zobek-Dubicką. Spotkanie było okazją do omówienia celów projektu oraz do zaprezentowania wszystkich wcześniejszych działań. Głównym celem spotkania było omówienie efektów dwutygodniowego kursu języka angielskiego, w którym wzięli udział jego uczestnicy. Kursy odbywały się w małych grupach międzynarodowych, a zajęcia prowadzone w Alpha School of English Language przez native speakerów były wspaniałym doświadczeniem. Zaplanowane cele projektu "Sp2 w Sycowie- postaw na rozwój" zostały zrealizowane, a "Sycowskie Forum Europejskie" dało okazję do rozpowszechnienia jego rezultatów w środowisku lokalnym. Stawiamy na rozwój zatem i na rozwijanie kompetencji kluczowych - zarówno wśród uczniów, jak i naszych nauczycieli.

W dniach 20-26 września szkoła brała udział w II Ogólnopolskim Tygodniu Szczęścia - dzięki współpracy z Happiness at School. W ramach tego tygodnia podejmowano w szkole szereg „szczęśliwych aktywności”: m.in. uczniowie wykonywali emotki, które ozdobiły szkolne korytarze, w “Alei Szczęśliwości” nauczyciele oraz uczniowie

mogli odcisnąć kolorową dłoń, uczniowie wykonywali pióra, z których powstały „Skrzydła Mocy”, na tle których każdy mógł zrobić sobie zdjęcie. Podczas Dnia Życzliwości cała społeczność szkolna mogła w wyznaczonych miejscach wyrazić, za co jest wdzięczna, a członkowie szkolnego wolontariatu osładzali wszystkim ten dzień przepysznymi cukierkami.

1 października natomiast odbył się egzamin na kartę rowerową. Przy współpracy z Komendą Policji w Sycowie nasi piątoklasiści zdali swój pierwszy egzamin. Od tego dnia przemierzają szosy, dróżki, drogi w Sycowie i okolicach.

14 października - to oczywiście obchody Dnia Edukacji Narodowej. Tego dnia wychowankowie spędzili czas ze swoimi wychowawcami, a uczniowie klas ósmych przygotowali autorski film opowiadający o życiu szkoły, który uświetnił obchody święta, ale również ujawnił talenty naszych uczniów…. nie tylko aktorskie. Przy okazji należy nadmienić, iż tego dnia nie tylko uczniowie dziękowali swoim nauczycielom za pracę, zaangażowanie i kreatywność. W auli XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu z rąk Dolnośląskiego Kuratora Oświaty pana Romana Kowalczyka pani wicedyrektor Patrycja Przybylska-Moskwa odebrała medal Komisji Edukacji Narodowej.

15 października społeczność szkolna włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania. z tej okazji członkowie koła informatycznego przygotowali zabawy dla młodszych uczniów z wykorzystaniem płytek MakeyMakey. Uczniowie klas I-III poznali nazwy brył, dopasowali liście do drzew, utrwalili zasady ortograficzne, rozpoznawali znanych Polaków i Polki, uczyli się nowych słówek w języku niemieckim.

W dniach 18-22 października uczniowie klas IV-VIII przystąpili do szkolnych etapów konkursów zDolny Ślązak. Konkursy przedmiotowe zDolny Ślązak realizowane są w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień i obejmują następujące przedmioty szkolne: język polski, matematykę, historię, biologię, geografię, chemię, fizykę, język angielski oraz język niemiecki. Już wiemy, że kilkoro uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do etapu powiatowego: z języka polskiego - 2 uczniów, z historii - 1 uczennica, z języka angielskiego- 1 osoba, z języka niemieckiego- 4 osoby, z matematyki - 1 osoba, z biologii - 1 uczeń, z fizyki - 1 uczennica i z geografii - 1 uczennica. Wszystkim zakwalifikowanym gratulujemy, gdyż konkurencja była duża i życzymy dalszych sukcesów oraz zakwalifikowania się do grona finalistów. A kolejne etapy rozpoczynają się już niebawem, bo 17 listopada….

Wycieczki w SP 2

Czas nauki szkolnej uczniom kojarzy się też zawsze ze szkolnymi, niecierpliwie wyczekiwanymi, wycieczkami. Po długim okresie, kiedy niemożliwe było organizowanie wyjazdów szkolnych, teraz pojawiła się taka okazja. Dokąd udali się dotychczas uczniowie SP 2?

14 października klasa II b odbyła swoją pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę do Wrocławia do Teatru Lalek. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie. Po spektaklu był spacer w pobliskim parku i przejażdżka stylizowaną, klasyczną karuzelą.

22 października natomiast grupa uczniów należących do Szkolnego Koła Informatycznego wybrała się na wycieczkę do Poznania na PGA Poznań Game Arena. To największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej. Uczniowie mogli przetestować różne gry komputerowe, obejrzeć nowy oraz zabytkowy sprzęt komputerowy, spotkać znanych youtuberów oraz podszkolić swój angielski.

Uczniowie klas trzecich skorzystali z przedsięwzięcia edukacyjnego w ramach programu „Poznaj Polskę”, uczestnicząc w wyjeździe do Wrocławia. Podczas długiego spaceru z przewodnikiem słuchali z zainteresowaniem legend i faktów historycznych o zabytkach Wrocławia. Poznawali przeszłość stolicy Dolnego Śląska oraz najciekawsze zabytki Starego Miasta i Ostrowa Tumskiego. Odwiedzili też Ogród Botaniczny, jak również Centrum Historii Zajezdnia – muzeum prowadzone przez Ośrodek Pamięci i Przyszłości. Zapoznali się z filmami, zdjęciami, eksponatami dotyczącymi historii Dolnego Śląska, a zwłaszcza dziejów Wrocławia. Wycieczka dostarczyła uczniom niezapomnianych przeżyć i wrażeń, które na zawsze pozostaną w ich pamięci. Przyczyniła się do poznania naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. Uczniowie poznali istotne miejsca związane z historią Polski i odkrywali ją w ciekawy sposób.

Pod koniec listopada na drugą wycieczkę realizowaną w ramach tegoż projektu „Poznaj Polskę”, wybrali się uczniowie klas siódmych. Tym razem to dwudniowy wyjazd do Opola i Ziemi Opolskiej. Starsi uczniowie również poznali ciekawe miejsca związane z naszą historią i kultura, jak również uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych.

Co jeszcze ciekawego w SP 2 w Sycowie?

W sycowskiej “Dwójce” kontynuowane są również w tym roku szkolnym przedsięwzięcia rozpoczęte wcześniej. Oto niektóre tylko z nich:

"Tangramowy zawrót głowy" u “Maryśki”

W roku szkolnym 2020/2021 oraz 2021/2022 w szkole realizowany był projekt pt. "Tangramowy zawrót głowy" dofinansowany przez mFundację mBanku. Przedmiotem projektu były zajęcia rozwijające kreatywność, logiczne myślenie oraz poszerzające i rozwijające wiedzę z zakresu geometrii. Uczniowie klas IV-VI mogli w ciekawy i kreatywny sposób uczyć się geometrii, ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną, uczyć się dedukcji, logicznego myślenia oraz rozwijać kreatywność. Podczas zajęć uczniowie korzystali m.in. z nowo zakupionych tangramów cz węży Rubika. Nauka tak trudnego działu jak geometria była połączona ze świetną zabawą. Projekt został zwieńczony konkursem "Mistrza Tangramów"

Zajęcia MathRiders

MathRiders Junior to program dedykowany uczniom, którzy mogą z przyjemnością zagłębić się w świat matematyki, ucząc się jej podstaw i oswajając z niektórymi pojęciami. Celem zajęć jest stymulowanie mózgu i angażowanie uczniów w praktyczne rozwiązywanie problemów, wprowadzając ich w świat matematyki i logiki, a dzięki temu uczniowie zaczynają dostrzegać matematykę w życiu codziennym.

Sportowo i tanecznie

Zajęcia taneczno-ruchowe odbywają raz w tygodniu i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczęszczają na nie uczennice i uczniowie klas pierwszych. Dzieci poza nauką różnych układów tanecznych wykonują m.in. ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz biorą udział w zabawach rytmicznych. Poprzez łączenie ruchu z muzyką rozwijają koordynację oraz sprawność ruchową.

Gimnastyka dla języka

W szkole prowadzone są ciekawe i różnorodne zajęcia terapeutyczne, m.in. zajęcia logopedyczne dla najmłodszych, w trakcie których dzieci poprzez różnorodne ćwiczenia nie tylko uczą się poprawnej artykulacji głosek, ale i ćwiczą oddech, usprawniają aparat mowy i uczestniczą w zabawach logorytmicznych.

Razem możemy więcej

W myśl tej zasady od kilku lat działa w naszej szkole Szkolne Koło Wolontariatu. Uczniowie chętnie włączają się w różne akcje charytatywne. Od początku tego roku licznie wzięli udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu Sycowskiego Biegu, zbiórce książek do biblioteki, zbiórce karmy kociej dla Wrocławskiego Schroniska. Tradycyjnie z okazji Dnia

Nauczyciela, zakończenia roku szkolnego oraz innych okazji organizowana jest akcja charytatywna NADZIEJA ZAMIAST KWIATKA. Społeczność uczniowska wraz z rodzicami z zaangażowaniem włącza się w pomaganie innym, przekazując pieniądze najbardziej potrzebującym. W tym roku zbiórkę przeznaczyliśmy na Funkcję Smile For Hope, która pomaga najbiedniejszym dzieciom w Ugandzie. Mamy nadzieję, że nasze złotówki wesprą budowę studni, a co za tym idzie, dostęp do wody pitnej.

Działanie na dywanie i … nie tylko

Wśród wielu różnorodnych form zajęć w świetlicowych najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia o charakterze plastyczno - technicznym oraz zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Oprócz tych zajęć realizujemy zajęcia nawiązujące do planu pracy szkoły z edukacji ekologicznej, zdrowotnej, profilaktycznej i czytelniczej. Zajęcia te mają charakter indywidualny, jak i grupowy. Podejmowane przez wychowawców działania ukierunkowane są na rozwój dzieci i zaspakajanie potrzeb opiekuńczo-wychowawczych. Poprzez zabawę rozwiązujemy dziecięce problemy, troski, napięcia, ale uczymy pozytywnego myślenia. Dzieciom przebywającym w świetlicy zaoferowano również uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć takich jak:

To tylko niektóre z licznych działań, jakie podjęte zostały przez ostatnie dwa miesiące w sycowskiej “Maryśce”. Wśród nich są te cykliczne- planowane każdego roku, ale i nowe, ponieważ cała społeczność szkolna stara się korzystać z okazji, jakie pojawiają się wokół, by naukę uczynić ciekawszą, atrakcyjniejsza i by czas w szkole nie kojarzył się tylko z wysiłkiem i obowiązkami, ale też był też wspaniałą okazją do rozwijania swoich talentów, kreatywności. Z okazji tych korzystają nie tylko uczniowie, ale również grono pedagogiczne- w myśl sów "Nauka jest jak niezmierne morze, im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony."

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto