Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamki i pałace w województwie opolskim

Redakcja
Każda z naszych plebiscytowych perełek ma bogatą historię. Poniżej przedstawiamy krótki opis zamków i pałaców opolszczyzny, które możecie podziwiać w naszej galerii. Akcji patronuje Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Tułowice - Pałac z XVIII w swoją neorenesansową formę uzyskał po przebudowach pod koniec XIX w. W otoczeniu obiektu przepiękny park z licznymi egzotycznymi okazami dendrologicznymi, obecnie w pałacu mieści się internat technikum leśnego.

Niewodniki – Pałac zbudowany w XIX w. łączy w sobie zarówno elementy neorenesansu jak i baroku francuskiego, kres świetności pałacu przypada na II wojnę światową aktualnie obiekt jest przystosowany do potrzeb hotelowych.

Dąbrowa Niemodlińska – Pałac zbudowany w stylu późnego renesansu, jego centralnym fragmentem jest dziedziniec wraz z wyjątkowo ciekawie ozdobionymi krużgankami. Aktualnie budowla jest własnością Uniwersytetu Opolskiego, w planach jest zaadaptowanie pałacu na Opolskie Centrum Biznesu.

Prószków – Zamek wyszedł spod rąk Jerzego Prószkowskiego jednej z najzamożniejszych osób zamieszkujących na tych terenach, jego powstanie datuje się na XVI w. Budowla składa się z czterech części otaczających dziedziniec, obecnie w zamku mieści się Dom Pomocy Społecznej.

Jędrzejów – Według niektórych podań ten neogotycki zamek z IX w. należał do zakonu krzyżackiego, otoczony jest urokliwym parkiem krajobrazowym, aktualnie znajduję się tu Dom Pomocy Społecznej.

Krapkowice – Ten późnorenesansowy zamek kryje w sobie mrok tajemniczości, do końca nie wiadomo kto i kiedy go zbudował, przypuszcza się, iż było to około XIII w. W czasie II Wojny Światowej obiekt ten poważnie ucierpiał, po wojnie został odrestaurowany i od tamtej pory mieści się w nim szkoła im. Piastów Śląskich.

Biechów – Przypuszcza się, iż pałac w Biechowie wywodzi się z folwarku który istniał tutaj w średniowieczu, który w późniejszym czasie został poddany modernizacji. W okresie baroku dobudowano przy samej budowli neogotycką kaplicę p.w. Matki Boskiej Łaskawej w której można znaleźć niezwykle cenną polichromie. Pałac przez ostatnie 40 lat jest użytkowany przez szkołę, w chwili obecnej znajduję się tutaj Technikum Żywienia Gospodarstwa wraz internatem.

Rysiowice – Pałac został wybudowany w stylu zawierającym w sobie elementy neoromanizmu, neogotyku i neorenesansu. Fundatorką obiektu była prawdopodobnie Hrabina Konstancja Róża Von Ingenheim. Aktualnie obiekt jest powoli odrestaurowywany przez prywatnego inwestora.

Chrzelice – Zamek wzniesiony w XIV w. z dominującym stylem neogotyckim. Należący do opolskich książąt piastowskich po II Wojnie Światowej popadł w ruinę.

Większyce – Pałac wybudowano w XIX w., ta neogotycka budowla otoczona jest olbrzymim malowniczym parkiem, aktualnie obiekt stanowi własność prywatną i jest powoli odrestaurowywany.

Turawa – Barokowy pałac wybudowany w XVIII w. przez Marcina Scholtza von Lövencron, następnie rozbudowany przez swoich spadkobierców o kaplicę pałacową i skrzydło północne. Aktualnie po zmianach obiekt jest budowlą barokową charakteryzującą się typową dekoracją neorokokową.

Karłowice – Zamek obronny wybudowany w XIV w. z dominującymi elementami neogotyku przez dynastię Von Tschammer. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany i zmieniał często właścicieli, w chwili obecnej budowla czeka na inwestora który podjąłby się jego odbudowy.

Łąka prudnicka – Zamek pochodzący z XV w. przebudowany w stylu renesansowym, a następnie rozbudowany po neogotycku. Obecnie od dłuższego czasu popada w ruinę.

Zakrzów – Pałac o architekturze charakterystycznej dla okresu XIX i XX w. Sama budowla otoczona jest niezwykle pięknym parkiem.

Siestrzychowice – Renesansowy pałac wzniesiony w XVI w. przez sędziego dworskiego Andresa von Jerina otoczony parkiem. Obecnie niestety zabytek stopniowo popada w ruinę i czeka na renowację.

Dobra – Znajdujący się w parku zamek wybudowany został około XIII w. a następnie przebudowany przez ród Dewitzów na renesansową rezydencję. Od XIX w. sukcesywnie popada w ruinę.

Dąbrówka Górna – Pałac zbudowany w stylu barokowym około XVII w. Zgodnie z legendą mieszkała tutaj królewna Dąbrówka pochowana w srebrnym sarkofagu. Do samego obiektu przylega urokliwy park krajobrazowy, a w okresie powojennym znajdowały się tu magazyny zbożowe i administracja publiczna. Obecnie budowla jest własnością prywatną.

Frączków – Rezydencja z XVIII w. otoczona rozległym i niezwykle malowniczym parkiem. Po II wojnie światowej uległa zniszczeniu, odbudowana z inicjatywy Emila Podbielskiego dyrektora mieszczącego się na tych terenach w latach 70-tych PGR-u. Aktualnie obiekt jest przystosowany do potrzeb hotelowych.

Namysłów – Zamek wybudowany z rozkazu króla Czech i cesarza rzymskiego Karola IV Luksemburskiego. Budowla należała do wielu właścicieli, m.in. zakonu krzyżackiego, a pod koniec XIX w. przeszła w ręce rodziny Haselbach, do której należał miejscowy browar.

Nysa – Dawny Pałac Biskupów Wrocławskich powstał z inicjatywy arcyksięcia austriackiego Karola Habsburga. Jedna z najważniejszych budowli barokowych Śląska Opolskiego, aktualnie siedziba Muzeum Miejskiego.

Maciejów– Pałac, którego projekt wyszedł spod rąk samego twórcy Bramy Brandenburskiej Carla Gottharda Langhansa. Wzniesiony około XVIII i XIX w. Otoczony urokliwym parkiem i udostępniony do zwiedzania.

Oprac. Opolskie Centrum Informacji Turystycznej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto