Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żubry z Puszczy Białowieskiej w sycowskim parku! To był oczywiście primaaprilisowy żart

Beata Samulska
Zdjęcie pochodzi z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, z 30 maja 2014 roku, kiedy nadleśniczy Józef Szymański oraz pracownicy Nadleśnictwa Syców zostali odznaczeni przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Kaliszu podczas konferencji z okazji 90-lecia Lasów Państwowych połączonej z obchodami Dnia Leśnictwa i Drzewnictwa Południowej Wielkopolski. Żubry można podziwiać w tamtejszej Pokazowej Zagrodzie Zwierząt, a wcześniej wybrać się na spacer po pięknym parku-arboretum i zobaczyć zamek Czartoryskich
Zdjęcie pochodzi z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, z 30 maja 2014 roku, kiedy nadleśniczy Józef Szymański oraz pracownicy Nadleśnictwa Syców zostali odznaczeni przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Kaliszu podczas konferencji z okazji 90-lecia Lasów Państwowych połączonej z obchodami Dnia Leśnictwa i Drzewnictwa Południowej Wielkopolski. Żubry można podziwiać w tamtejszej Pokazowej Zagrodzie Zwierząt, a wcześniej wybrać się na spacer po pięknym parku-arboretum i zobaczyć zamek Czartoryskich Beata Samulska
Wizytówka Puszczy Białowieskiej - żubr Bison bonasus - stanie się niedługo także wizytówką sycowskiego Parku Miejskiego. W związku z planowaną przez ministra Jana Szyszko wycinką części puszczy, minister Beata Kempa wystąpiła z wnioskiem o przeniesienie części populacji żubra właśnie do Sycowa, by ochronić ten gatunek przed wymarciem.

Stada żubra w lasach Puszczy Białowieskiej są największą dziko żyjącą populacją na świecie. W polskiej części puszczy zanotowano 481 osobników – w tym 58 cieląt, co stanowi najwyższą liczebność od czasu przywrócenia tego gatunku naturze. Wśród ssaków kopytnych, poza żubrem, spotyka się tam jelenie Cervus elaphus, sarny Capreolus capreolus, dziki Sus scrofa oraz nieliczne obecnie łosie Alces alces.

Obok żubrów, w sycowskim parku spotkać będzie można właśnie także białowieskie łosie i jelenie. - Nigdzie indziej nie będzie im tak dobrze, jak właśnie w sycowskim parku, zwłaszcza w części należącej do Nadleśnictwa Syców, ponieważ tam panują warunki zbliżone do warunków w pierwotnych lasach białowieskich - mówią leśnicy.

Introdukcja żubrów, jeleni i łosi w sycowskim parku już się rozpoczęła. Odwiedzających sycowski park leśnicy ostrzegają: prosimy nie karmić zwierząt i nie zbliżać się zanadto, zwłaszcza w początkowym okresie introdukcji. Zwierzęta mogą być zdezorientowane i potrzebować będą czasu na adaptację.

Cala opisana powyżej historia była primaaprilisowym żartem. Można więc śmiało korzystać z pięknej aury i bez obaw, że na drodze stanie nam żubr, wybrać się do parku na spacer. A za inspirację do tego żartu dziękujemy Panu Stanisławowi Dylakowi - żubry to jego pomysł. Nasz - nawiązanie do planów obecnego rządu wycinki Puszczy Białowieskiej i wykorzystanie fotki z Gołuchowa oraz wypowiedzi na ten temat leśników - co nam sycowscy leśnicy już wybaczyli :)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto