MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Groß Wartenberg- tak nazywał się niemiecki Syców. Jak wyglądał?

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
W okresie rzymskim (I - IV w.) przebiegała przez rejon Sycowa jedna z odnóg szlaku
bursztynowego. Z tego okresu pochodzą znaleziska srebrnych monet z czasów rzymskich.
W okresie rzymskim (I - IV w.) przebiegała przez rejon Sycowa jedna z odnóg szlaku bursztynowego. Z tego okresu pochodzą znaleziska srebrnych monet z czasów rzymskich. Arch. Gazety Sycowskiej
Groß Wartenberg- tak nazywał się niemiecki Syców. W latach 30- tych miasto wyglądało pięknie. Na ulicach spotkać można było niemieckich żołnierzy, a mieszkańcy prowadzili zwykłe, codzienne życie. Na zdjęciach widać ich zadowolone twarze. Zobaczcie te zdjęcia! Rozpoznajecie te miejsca?

Szefowa Muzeum Regionalnego Agnieszka Kuświk-Jasień o Sycowie wie bardzo wiele. Jak przytacza, zaraz po I Wojnie Światowej w marcu 1919 r. do Paryża gdzie odbywała się konferencja pokojowa udała się delegacja. Powiat sycowski reprezentowali Kazimierz Badura, Bronisława i Stanisław Przykutowie z postulatem przyłączenia powiatu sycowskiego do Polski. Ostatecznie powiat sycowski został podzielony- w Niemczech pozostała połowa
terenu powiatu z Sycowem i sześćdziesiąt procent ludności.

W latach 1939-1945 trwała II wojna światowa. IX 1939 r. z rejonu Sycowa ruszyło niemieckie natarcie w kierunku Kępna. W maju 1941 r. wśród robotników przymusowych w sycowskiem powstał batalion konspiracyjny Armii Krajowej pod nazwą „Giewont”. Jego dowódcą był Józef Młynarz ps. „Faryś”.

Kierowniczka Muzeum Regionalnego przypomina, że w styczniu 1945 r. prawie niezniszczone miasto dostało się w ręce Armii Czerwonej. W tym czasie miasto zostało częściowo zniszczone, a ratusz i zamek podpalone. Pierwszym polskim powojennym starostą w Sycowie był Henryk Niekrasz a pierwszym polskim burmistrzem Leon Pietruszak. Czynna już była szkoła, która zorganizowała Bronisława Gruzińska. Od maja 1945 roku organizowano w mieście życie polityczne. Pierwszym uruchomionym warsztatem rzemieślniczym była piekarnia otworzona przez mistrza piekarnictwa Mikołaja Kuberskiwgo.

Po II wojnie światowej nastąpiła całkowita wymiana ludności. Niemców wysiedlono a na ziemi sycowskiej ukształtowało się nowe społeczeństwo ( 86 % stanowili Polacy z czterech województw: łódzkiego, poznańskiego, kieleckiego i krakowskiego) - relacjonuje Agnieszka Kuświk-Jasień.

źródło: sycow.pl

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto