Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaja zagrożeniem dla ekspresówki?

Dawid Samulski
W ciągu roku bieliki wyprowadzają jeden lęg. W marcu lub kwietniu
W ciągu roku bieliki wyprowadzają jeden lęg. W marcu lub kwietniu Paweł Relikowski
Droga ekspresowa między Oleśnicą a Sycowem może powstać później, niż pierwotnie zakładano, czyli do 2012 r. Wszystkiemu są winne drapieżne bieliki, których gniazda znaleziono pod Oleśnicą, na drzewach przy placu budowy.

Wersja pesymistyczna mówi, że gdy te duże ptaki z rodziny jastrzębiowatych złożą w gniazdach jaja, prace trzeba będzie wstrzymać do końca lipca. Tak stanowią bowiem europejskie przepisy o ochronie dzikiego ptactwa, które Polska musiała niedawno przyjąć.

Bieliki, choć nie są orłami, chroni prawo, bo tych ptaków w Polsce jest zaledwie 700 . Dlatego trzeba zadbać, by w czasie, kiedy zamierzają mieć potomstwo, miały komfortowe warunki.

– Wykluczone jest doprowadzanie do skutecznych lęgów w gnieździe, pod którym pracuje koparka - wyjaśnia Radosław Ratajczak z wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Przepisy się zmieniły

Drogowcy kilka lat temu, wyznaczając przebieg drogi, wiedzieli, że w pobliżu są gniazda bielika, nie wiedzieli jednak, że przepisy się zmienią i że będą tak restrykcyjne. Zmiana przepisów spowodowała, że strefą ochronną nie objęto tylko bielika, ale również gniazdo. Jeżeli bieliki pojawią się w gnieździe i złożą jaja, prace trzeba będzie przerwać i czekać, aż młode opuszczą gniazdo. Czy to czekanie będzie oznaczało, że droga między Oleśnicą a Sycowem na Euro 2012 nie będzie gotowa?

– Nie dramatyzowałbym – uspokaja autor wersji optymistycznej Tomasz Dereń - menedżer projektu Oddziału Budownictwa Drogowo-Mostowego Skanska we Wrocławiu. – Bieliki, które zagnieździły się w miejscu innym, niż założonym w koncepcji, mogą jedynie mieć wpływ na ciągłość prowadzenia prac, ale nie na ich wstrzymanie – dodaje.

Że jest coś na rzeczy, świadczy pismo od wojewody dolnośląskiego, które w ostatni dzień lutego wpłynęło do sycowskiego urzędu. Aleksander Marek Skorupa zawiadamia w nim, że przystąpiono do przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko inwestycji pod nazwą „Budowa drogi ekspresowej S-8 Wrocław-Syców na odcinku od węzła Cieśle w km 29+800 do węzła Syców-Wschód w km 54_910”.

Prace przy budowie dróg są wstrzymywane z powodu chronionych gatunków zwierząt, ale nie tylko.

– W Smolnej musieliśmy przerwać roboty z powodu znalezionego niewybuchu – wraca pamięcią Józef Kuźma, emerytowany dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Oleśnicy. – Ale ptaki nie zatrzymały nas nigdy – przyznaje.
Jeden z byłych robotników drogowych, który pragnął zachować anonimowość, zdradził nam, że niejednokrotnie przymykał oko na odkopywane stare dzbanki, monety czy też talerze.

– Takie znaleziska mogłyby na wiele tygodni opóźnić budowę danej drogi, więc nigdy nie informowało się o nich przełożonego – wyjaśnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto