MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac pod Sycowem spłonął bo właściciel zabrał bocianie gniazdo? Zabytek jest na sprzedaż!

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Po wojnie obiekt stał się własnością PGR-u. Okoliczni mieszkańcy wspominają, że wówczas to było jeszcze piękne miejsce.
Po wojnie obiekt stał się własnością PGR-u. Okoliczni mieszkańcy wspominają, że wówczas to było jeszcze piękne miejsce. Karolina Jurek-Bugla
Pochodzące z XVIII wieku ruiny pałacu w Stradomi Wierzchniej kryją niebywałą historię. W tym miejscu ważyły się losy całej okolicy. Dziś obiekt położony na ponad 2-hektarowej działce niszczeje. Można to jednak zmienić. Posiadłość wystawiono na sprzedaż. Cena? Pół miliona złotych.

Historię wyjątkowego miejsca leżącego w Stradomi Wierzchniej opisał szczegółowo oleśnicki historyk Marek Nienałtowski. Jak podaje od 1786 do 1945 roku pałac był własnością rodu von Reinersdorff-Paczensky und Tenczin. Przebudowany w roku 1880. W 1907 r. kolejnym właścicielem majoratu został Friedrich von Reinersdorff. Pozostał mim do końca II wojny światowej. Majorat stradomski w tym czasie dzierżawiony był przez jego brata Detleva von Reinersdorff-Paczensky und Tenczin (zdjęcie niżej) , starostę powiatu sycowskiego w latach 1918-1944.

Po wojnie obiekt stał się własnością PGR-u. Okoliczni mieszkańcy wspominają, że wówczas to było jeszcze piękne miejsce.

Park był bardzo zadbany, były liczne alejki, piękne drzewa, a nawet stawy. Pałac wciąż miał urok - słyszymy.

Marek Nienałtowski przypomina, że w pałacu siedzibę najpierw miała dyrekcja sycowskiego PGR-u. W latach osiemdziesiątych, oficjeli przeniesiono do Sycowa i wtedy rozpoczął się proces dewastacji budynku. Okazało się, że obiekt miał wielomilionowe zadłużenie i pałac trafił w ręce gminy w ramach uregulowania spraw podatkowych.

Pierwszym prywatnym właścicielem został kępianin Stanisław Przybylski. To on rozpoczął remont. Miał tu powstać hotel. Odnowiono dach i poddasze. Powstały już pierwsze pokoje. Na jednym z kominów swoje gniazdo miały bociany. Właściciel postanowił się go pozbyć. Przeniósł je na sąsiednie drzewo, wbrew ostrzeżeniom ludzi, bo gniazdo było tam od zawsze. Jakiś czas po usunięciu gniazda, 5.05.1999 r. wybuchł pożar. Ogień strawił dach. Straty sięgnęły miliona zł. Pożar wybuchł dokładnie w miejscu, w którym od lat mieszkały ptaki. Wtedy S. Przybylski pozbył się majątku. Kupiła go Jolanta Nadzieja. Jednak nowy właściciel miał kłopot z pozyskaniem sponsorów - czytamy na stronie Marka Nienałtowskiego.

W maju 2005 r. pojawił się nowy właściciel, który również miał ambitne plany. W Stradomi Wierzchniej miał powstać ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy. - Pałac przejmuje Marta Elborn z Frankfurtu. Powstaje projekt adaptacji zabytku na hotel ze 160 miejscami, z krytym basenem. Zagospodarowane miały być 2 ha terenu wokół pałacu. Raczej nie ma szans na odbudowanie. Z ostatnią właścicielką pałacu nie ma kontaktu - przekazuje pan Marek.

Dziś wiadomo, że obiekt jest na sprzedaż. Na portalu otodom.pl pojawiło się ogłoszenie z biura nieruchomości. W treści ogłoszenia czytamy m.in. pałac to budynek murowany z cegły, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, posiadał zagospodarowane poddasze.

Pałac nakryty był dachem czterospadowym z mansardami. Charakterystycznym elementem były dwie kwadratowe wieże wtopione w bryłę budynku. Na elewacjach liczne detale architektoniczne: gzymsy, nadokienniki, boniowanie, wykusz, portyk kolumnowy, taras. Zespół parkowy, który otacza pałac to powierzchnia 2,6 ha, z pięknie zachowanym drzewostanem. Rosną tutaj akacje, cisy, dęby, buki, świerki i jodły. W sąsiedztwie znajdują się stawy.
Obecnie zachowane są jedynie elementy wyjątkowych wcześniejszych dekoracji sztukatorskich. Teren znajduje się w granicach strefy ,,A ochrony konserwatorskiej oraz strefie ,,OW obserwacji archeologicznej. Cena ofertowa; 500 000 zł. Nieruchomość z wyjątkowym potencjałem - czytamy w ogłoszeniu.

Cena za obiekt? 500 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto