MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze zbożem z Ukrainy? Po rozmowie ministrów Telusa i Solskiego są nowe propozycje kontroli zbóż i licencjonowania towarów

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Robert Telus - Ta rozmowa była dobrą rozmową, która porządkuje pewne rzeczy.  

- Chcemy szukać rozwiązań na przyszłość, zbudować mechanizmy, które pozwolą, by zboże płynęło tam, gdzie trafiało przed wojną
Robert Telus - Ta rozmowa była dobrą rozmową, która porządkuje pewne rzeczy. - Chcemy szukać rozwiązań na przyszłość, zbudować mechanizmy, które pozwolą, by zboże płynęło tam, gdzie trafiało przed wojną unsplash.com/rajeev ramdas
Kontrole zbóż mogą zostać przeniesione na granicę litewską i do niemieckich portów - to niektóre z propozycji, o których rozmawiali ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy. W rozmowach pojawił się pomysł licencjonowania zbóż, Polska musiałaby wypracować odpowiednie procedury. - Budujemy mechanizmy na przyszłość, trzeba wygasić niepotrzebne emocje - mówi Robert Telus.

Spis treści

Po rozmowach ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy

W środę 27 września o poranku ponownie do rozmów o imporcie Ukraińskiego zboża zasiedli ministrowie Robert Telus i minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski.

Przypomnijmy, że 15 września, po wygaśnięciu unijnego zakazu importu zboża z Ukrainy, Polska, Węgry i Słowacja we własnym zakresie przedłużyły takie ograniczenia. Polska wprowadziła krajowy zakaz przywozu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika oraz śruty i mąki z tych zbóż z Ukrainy. Tranzyt jest nadal dozwolony.

- Nasze stanowisko jest jednoznaczne - na polski rynek nie może wpływać zboże z Ukrainy. Ukraina przyjęła naszą argumentację - zapewnił minister Robert Telus. Rozmowa dotyczyła m.in. wycofania skargi Ukrainy na Polskę do WTO, Telus uważa ją za niepotrzebną zadrę.

Wśród propozycji długofalowych rozwiązań związanych z tranzytem pojawiły się propozycje przeniesienia kontroli zbóż. - Jesteśmy już na ostatniej prostej, aby przenieść kontrolę do portów na Litwie. Strona ukraińska zaproponowała przeniesienie kontroli także do portów niemieckich - mówił polski minister rolnictwa.

- Podczas rozmów z ministrem Solskim padła propozycja licencjonowania. Jeśli Polska nie wyrazi zgody na transport 4 zbóż objętych embargiem, to Ukraina nie wyda licencji na ich transport. Decyzję o tym, jakie produkty mogą do nas wjeżdżać, podejmie Polska.

Ministrowie rozmawiali o tranzycie i wypracowaniu skutecznych mechanizmów. - Jesteśmy na ostatniej prostej rozmów z Litwą, by przenieść tam kontrole, kwestia spraw technicznych i by taką samą kontrolę przenieść do portów niemieckich. Musimy to przedyskutować.

Telus: - Chcemy pomóc Ukrainie, by zboże pojechało tam, gdzie powinno, zabezpieczyć polski rynek.

W polskich magazynach nadal zalega ubiegłoroczne zboże

– Nadal borykamy się z problemami, mimo że od maja do 15 września 2023 r. obowiązywał unijny zakaz przywozu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy - mówił dzień wcześniej (26 września) wiceminister Ryszard Bartosik podczas spotkania ministrów ds. rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej w Znojmie w Republice Czeskiej.

- Magazyny są częściowo zapełnione jeszcze ubiegłorocznym zbożem, ponieważ rolnicy nie mieli gdzie sprzedać swoich płodów rolnych – podkreślił Bartosik. Jednocześnie zaznaczył: – Zakaz importu nie ograniczył tranzytu przez Polskę, a wręcz przyczynił się do jego wzrostu, zgodnie z pierwotnymi założeniami koncepcji korytarzy solidarnościowych – zauważył wiceminister.

– Podjęte przez nas działania mają na celu wyłącznie przywrócenie zachwianej równowagi rynkowej. Kierowaliśmy się poczuciem odpowiedzialności za sytuację w naszych krajach i los naszych producentów rolnych – wyjaśnił sekretarz stanu. Dodał również, że aktualnie najważniejsze jest zbudowanie skutecznych trwałych, wydajnych pod względem wielkości przewożonego ukraińskiego eksportu mechanizmów służących przewożeniu produktów ukraińskich przez terytorium UE do krajów trzecich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Co dalej ze zbożem z Ukrainy? Po rozmowie ministrów Telusa i Solskiego są nowe propozycje kontroli zbóż i licencjonowania towarów - Strefa Agro

Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto