Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarsza magnolia Wałbrzycha już kwitnie - pomnik przyrody ma 200 lat! Gdzie na Dolnym Śląsku rosną inne pomnikowe magnolie? FILM i FOTO

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 16 lat
Najstarsza magnolia w Wałbrzychu to ponad 200-letni pomnik przyrody i ozdoba dzielnicy Stary Zdrój. Właśnie ponownie zakwitła i wygląda przepięknie. Podpowiadamy gdzie szukać tego wyjątkowego drzewa, a także gdzie w innych częściach Dolnego Śląska rosną magnolie - pomniki przyrody. Zobaczcie zdjęcia wałbrzyskiej magnolii w rozkwicie.

Spis treści

Najstarsza magnolia Wałbrzycha to pomnik przyrody

Licząca około 200 lat magnolia pośrednia (Magnolia soulangeana) rosnąca na Starym Zdroju w Wałbrzychu każdej wiosny zachwyca swoim pięknem. To sędziwe drzewo jest prawdziwą ozdobą miasta. Jego urodę doceniono w 2016 roku i decyzją Rady Miejskiej jest pomnikiem przyrody.

Najstarsza magnolia w Wałbrzychu rośnie przy ul. Armii Krajowej 29.

Najstarsza magnolia z Wałbrzycha to potężne drzewo, jest dwupniowa, a jej pnie mają obwody 63 cm i 86 cm. Drzewo zdobi główną ulicę dzielnicy ul. Armii Krajowej, rośnie na działce 155/3 w obrębie Stary Zdrój, będącej własnością Gminy Wałbrzych. Wiek drzewa w 2016 roku oceniano na ok. 200 lat.

Magnolie to rodzaj drzew lub krzewu rosnącego dziko w Azji Wschodniej, Ameryce Północnej i na północy Ameryki Południowej. Rozróżniane są dziesiątki ich gatunków, w Europie są uprawiane jako rośliny ozdobne, występują też w Polsce jako że ok. 25 gatunków tych roślin jest mrozoodpornych i sprawdzają się w chłodnym klimacie umiarkowanym.

Zobaczcie film na temat wałbrzyskiego wyjątkowego pomnika przyrody. Autor Dariusz Gdesz

od 16 lat
Najstarsza magnolia w Wałbrzychu kwitnie - pomnik przyrody liczy 200 lat! Gdzie na Dolnym Śląsku rosną inne pomnikowe magnolie? Zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

Zobaczcie zdjęcia wałbrzyskiej magnolii w rozkwicie i podziwiajcie jej kwiaty przejeżdżając przez ul. Armii Krajowej.

Magnolie pomniki przyrody na terenie Dolnego Śląska

Obecnie w Wałbrzychu jest 68 pomników przyrody. Zgodnie z uchwałami Rady Miejskiej nowe pomniki przyrody muszą się charakteryzować:

  • wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi,
  • a także szczególnymi cechami osobniczymi, takimi jak rozmiar i wiek.

Magnolie na Dolnym Śląsku sadzone są w głównie w ogrodach i w parkach, kilka z nich osiągnęło sędziwy wiek i pokaźne rozmiary, przez to uzyskały status pomników przyrody.

Gdzie na Dolnym Śląsku rosną magnolie - pomniki przyrody?

  • W Świdnicy przy ul. Kliczkowskiej 27 - na prywatnej posesji. Magnolia Soulangea (Magnolia x soulangeana), charakteryzuje ją gęsta, regularna i rozłożysta korona. Wysokość około 1,5 m.
  • W Brochocinie koło Trzebnicy w okolicy stawu - magnolia pośrednia (Magnolia soulangeana) - ma w obwodzie około 80 cm. Rośnie na terenie należącym do Skarbu Państwa - Agencji Nieruchomości Rolnych z współwłasnością prywatną;
  • W Zagrodnie - Magnolia drzewiasta (Magnolia acuminata) rośnie w parku podworskim, którego właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu. Wiek drzewa szacowany jest na około 270 lat. Wysokość pomnika to 218 cm.
  • W Krakowianach w gminie Długołęka. Rośnie na działce gminnej przeznaczonej na usługi sportu i rekreacji w sąsiedztwie boiska i placu zabaw. Wysokość pomnika to ok. 355 cm.
  • W Żelaźnie (Gmina Kłodzko) w południowej części wsi, w parku pałacowym 70 m na północny wschód od pałacu. Wysokość drzewa 217 cm.

Propozycja wycieczki wiosennej

Zobaczcie kwitnącą wałbrzyską pomnikową magnolię!

Najstarsza magnolia Wałbrzycha już kwitnie - pomnik przyrody...

Więcej galerii zdjęć, w tym zdjęć wiosennych:

Polecamy też ostatnie nasze galerie zdjęć dotyczące przyrody Wałbrzycha i okolic:

Najstarsza magnolia Wałbrzycha już kwitnie - pomnik przyrody...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto