MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Turniej, który uczy, bawi i wychowuje najmłodszych - dolnośląskie finały turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

jg
Ponad 1000 młodych piłkarzy i piłkarek rywalizowało w dolnośląskich finałach turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, które rozgrywano w Świdnicy.

W Świdnicy było wszystko: radość, łzy, emocje, ale przede wszystkim sportowa rywalizacja. Nikt nie odstawiał nogi. Turniej, to okazja to zdobycia cennego doświadczenia.

- W uczestnikach turnieju widać dużą pasję - mówi Marcin Polański, który sędziował część meczów podczas dolnośląskiego finału. - W najstarszych kategoriach zawodnicy często grają już w klubach i uczestniczą w licznych turniejach. Widzą, że na boisku jest sędzie i on decyduje. W tych młodszych czasem ciężko wytłumaczyć, niektóre zasady. Bywa to trudne - uśmiecha się.

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” promuje grę piłką. Bramkarz nie może na przykład kopać i rzucać piłkę za połowę. Trzeba rozgrywać akcje od tyłu. Uczy też zasad fair-play. - Możemy pokazać „zieloną kartkę”, za zachowanie fair-play, na przykład przyznanie, że aut był dla przeciwnika. To jest bardzo fajna inicjatywa - mówi Polański, który przyznaje, że praca sędziego na takim turnieju to też swego rodzaju misja.

- Staramy się przyzwyczajać tych młodych piłkarzy, że jest sędzia na boisku i to on decyduje. Trochę ich wychowujemy, byśmy - gdy dorosną - mieli dobre relacja, kiedy się ponownie spotkamy. Sędzia to też człowiek. Na boisku możemy coś zawsze podpowiedzieć, wytłumaczyć - mówi.

- Gdy sędziujemy w młodziakach w ligowych meczach, czasem zdarza się jakaś frustracja. Muszę jednaj powiedzieć, że na turnieju Tymbarku jest fajna atmosfera, otoczka jest przyjazna, a negatywne emocje wyciszone. Duża w tym rola trenerów i rodziców, którzy dopingują swoje drużyny, by pojechały na finał na Stadionie Narodowym. Nie zawsze to pomaga, ale idzie to w dobrą stronę, a my staramy się nad tym zapanować. Oczywiście nie brakuje łez, bo ktoś liczył, że pojedzie do Warszawy - opisuje Marcin Polański, który opowiada, że gdy emocje opadną, rodzice czasem przyznają, iż to arbiter miał rację.

- Byłem w sytuacji, w której jeden z rodziców miał uwagi do jakiegoś zdarzenia na boisku. Tłumaczyłem, że przepisy są inne. Później ten rodzić przechodził obok mnie i powiedział: „Miał pan rację, przepraszam”. Zdarzają się więc takie chwile refleksji po czasie, ale my też czasem przyznajemy się do błędu - kończy dolnośląski arbiter.

W Świdnicy największą furorę zrobiła drużyna chłopców U8 z SMS-u Junior Wrocław, która w swojej kategorii wygrała z bilansem goli 43:0! To jednak nie jest przypadek, bo w jej składzie byli piłkarze będący na co dzień zawodnikami Akademii Śląska Wrocław i FC Wrocław Academy. Co ciekawe w swoim składzie miała Miłosza Pawelca, syna legendy wrocławskiego Śląska Mariusza Pawelca. Najwidoczniej jabłko pada niedaleko od jabłoni, bo Miłosz został uznany za MVP turnieju. Koronę króla strzelców U8 założył Antoni Kłobuszewski, prywatnie syn opiekuna drużyny SMS-u Tomasza Kłobuszewskiego.

- Ci chłopcy mają już duże doświadczenie, bo właściwie co tydzień grają w jakimś turnieju. Nasza główna przewaga polegała na tym, że oni mają po 16 godzin wychowania fizycznego w tygodniu. W Świdnicy uderzyło mnie też to, że brakowało zespołów z dużych ośrodków na Dolnym Śląsku. Okazuje się, że chyba łatwiej zbudować drużynę w mniejszym mieście, gdzie jest na przykład jedna szkoła podstawowa - mówi trener Tomasz Kłobuszewski.

Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” pierwszy raz drużyny wystawiały szkoły, a nie akademie piłkarskie.

Turniej, który uczy, bawi i wychowuje najmłodszych - dolnośląskie finały turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wojciech Łobodziński, trener Arki Gdynia: Karny był ewidentny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Turniej, który uczy, bawi i wychowuje najmłodszych - dolnośląskie finały turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” - Gazeta Wrocławska

Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto